een boek laten toonen en niet het geheele boek, dat hij voor zich in de andere hand houdt? Mijn pleit voor Mat- thias, den patroon van het kuipersgilde, wordt versterkt door de aanwezigheid van kuipersattributen, een ton, kuipersdissel en -hamer, in het fronton met het jaartal 1725 van het belendende huis No. 72, wat de aanwezig heid van een kuiperij laat veronderstellen. Het huis No. 74 is van later tijd 1750), maar de bouwheer kan een op No. 72 gevestigde kuiper zijn geweest. Afgaande op de literatuur zou Lucas te Amsterdam nog met slechts één exemplaar vertegenwoordigd zijn, in een huis van 1666 in de Utrechtschedwarsstraat 64, dat eveneens deel uitmaakte van een evangelistenserie. Voor kort echter ontdekten we hem ook in de Bethaniën- straat 14. Van de straat zal slechts een geoefend oog boven den hijschbalk den evangelist Lucas ontdekken, op den grond zittend, een boek op de knieën (of schil derend?), naast hem liggende de os. De os hier, even als in de heraldiek, gekenmerkt door zijn staart gestrekt langs zijn flank. Boven een poortje van de Waag is Lucas uitgebeeld als patroon der schilders, die hier hun gildekamer hadden. Hij was vanwege zijn attribuut ook de patroon van het hoornvee! (Boven de andere poortjes zijn attributen uitgehouwen van het Metselaars- en het Smedengilde). Lucas wordt ook wel verbeeld alleen door een os of kalf, of zelfs den enkelen kop voorzien van vleugels, als wij zien in het tympanon van het gebouw „Arti et Amici- tiae" aan het Rokin en op een ouden gevelsteen met opschrift „Int Vlygende Kalf" van een opnieuw opge trokken trapgevel van 1633 in de Spuistraat No. 53. Zou men in de twee rollen op dezen gevelsteen tapijten willen zien, dan is het niet onmogelijk, dat hier een tapissier gevestigd was, wiens ambacht eveneens onder de hoede van het St. Lucasgilde stond. De evangelisten, symbolisch voorgesteld als vliegende wezens, vindt men bij verscheidene R.K. kerken boven 48

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 61