waar ze in den boogtrommel van het venster der verdie ping herplaatst is benevens de oude jaartalsteenen Anno 1619. Van de verscheidene bijbelmotieven, met de Christus figuur als middelpunt, welke in Amsterdam menigvul dig voorkwamen, bewaren de Binnen Dommerstraat 11 en Binnen Brouwersstraat 22 de uitvoerigst bewerkte tafereelen uit respectievelijk 1721 en 1741. Beide met een gedetailleerde verbeelding van de wonderbare spij ziging. Eerstgenoemde steen werd voor kort weer in frissche kleuren geschilderd, evenals een aantal andere steenen, door bemoeiing van den bond Heemschut. Met rijk vergulde letters vormt de Wonderbare Spijziging een versiering tevens van het oude huis, in welks hals we ook een St. Janslam ontdekken (eveneens opnieuw gekleurd), dat de bouwheer in 1721 misschien uit het toen gesloopte perceel behield, of het vanwege een ouden huisnaam tevens liet aanbrengen. „De Veyf Gar- stebrooden' luidt het opschrift van dit bakkersuithang- teeken en op den onderrand van deze sculpture ontwa ren we bovendien een echt winkeliersrijm, zooals vroe ger op de luifels paradeerde: Naar gunst van mensen, moet men mee wensen Maar aan Gods seegen ist al geleegen". Het even groote relief in de Binnen Brouwersstraat 22 draagt het opschrift: D. V. Garstbroode Joannes 6 vs 8 en 9, aldus verwijzend naar den overeenkomstigen tekst in het N.T. We zien, als op den vorigen steen, Jezus temidden der in het gras zittende menigte, met den discipel Andreas, het jongske met den broodkorf en de twee visschen daarneven, getrouw aan het verhaal. In de vorige eeuw had deze gevelsteen een ander opschrift „Het gezegend brood", vermoedelijk geschilderd over de nu weer zichtbare inscriptie. In Van Lennep en Ter Gouws tijd had men vermoedelijk nog meer te klagen 41

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 52