trant herbouwde huis aan de Oostenburgergracht 37. Het is het bekende gegeven van de twee vrouwen die elkan der het levende kind betwisten (1 Koningen 3). Koning Salomo beslist het kind in tweeën te deelen, welk oor deel de scherprechter juist zal volvoeren. De ware moe der (geknield liggend) tracht dit te voorkomen, smee- kende het kind liever aan de ander toe te wijzen. Het doode kind ligt op den vloer. De détails zijn op de foto beter te onderscheiden dan op het origineel van de straat af mogelijk is. Deze frontonvulling levert mede het be wijs, dat dergelijke gevelversieringen een ouden huis naam illustreeren en een vroegeren gevelsteen of uit- hangteeken vervingen. Want vóór 1754 stond op deze plek een kleiner huis „alwaar Salomons eerste regt bo ven de deur staet", naar het in een oude koopacte luidt. Den profeet Elia, zittend bij de beek Krith, tegen een boom geleund, waar de raven hem dagelijks brood en vleesch brachten (1 Korinthen 17) treffen we aan, in frissche kleuren, herplaatst in het gebouw „de Valk" in de Valkenburgerstraat 105 (afkomstig uit No. 91). Jammerlijk verwaarloosd staat een 300-jarig exemplaar in de Dirk van Hasseltsteeg 51. Op de Prinsengracht hoek Leliestraat valt er een haast niet meer op. Een blijkbaar zeer oud exemplaar met het opschrift Int spysen Elyae" wordt gevonden in den achtergevel van O.Z. Achterburgwal 40. En in de kelders van het Rijks museum berust een fijn bewerkt exemplaar uit later tijd, met sierlijk opschrift, vermoedelijk uit de Hoog straat afkomstig. Rest ons nog uit het O.T., voorzoover in Amsterdam op gevelsteenen af te lezen, die aardige steen in de Langestraat 30; Job, nederzittend „in het midden der asch". Heel realistisch staat zijn huisvrouw afgebeeld in jak en rok, hem met haar verwijten overladend (Job 2 8-9). De Geduldige Job zouden we uit de letters, misschien initialen, D.G.I., kunnen opmaken. „Job op de mesthoop", de geliefkoosder uitdrukking, is het op- 36

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 45