1600) eu in den Vingboonsgevel van 1655 op den O.Z. Voorburgwal 316. De ladder gaat hier vermoedelijk onder de verf schuil. „Dseeven vette jaren van Egypteeen naamsteen, verdween het vorig jaar uit de Rapenburgerstraat 82, bij slooping van bet huis uit 1688. Vervolgen we de bijbel-chronologie dan wordt ons oog getrokken in de Jodenbreestraat door twee beeldjes, welke piëteitvol in den achtergevel van de R.K. kerk bewaard bleven als haar naamgevers. Het zijn Mozes en Aaron, de beide hoofdpersonen uit Exodus, welke in de huizen prijkten die, tot ongeveer 1691, den katho lieken als schuilkerk huisvesting boden. Met hoeveel liefde voor het ambacht zijn deze sculpturen behandeld. Mozes met de tafelen der getuigenis, waarop de cijfers I tot X, doelend op de tien geboden, roept ons Ex. 32 15 voor den geest. Aaron in vol ornaat, gekleed als hoo- gepriester, want „gij zult uwen broeder Aaron heilige kleederen maken" (Ex. 28 2), met den borstlap waar op de 12 edelsteenen, symboliseerend de 12 stammen Israëls. Een ander beeld uit Ex. 32 1-6 verschaft het 16e eeuwsche gevelsteentje in de Lange Niezel 25, met de aanbidding van het gouden kalf. Voorts levert ons Numeri 13 23 weer een populairen gevelsteen „Het Land van Belofte", op de Rozengracht 80. Het is de gebruikelijke voorstelling van de verspieders van Ka- naan, met zich voerend een geweldigen tros druiven. Dit uithangteeken kwam op andere plaatsen in de stad eveneens voor. Tot voor een twintigtal jaren kenden we in de Reguliersbreestraat de Land van Beloftesteeg op den hoek waarvan in de 16e eeuw reeds een gevelsteen met het Land van Belofte stond. En dezer dagen werden we attent gemaakt op een verscholen exemplaar, op de binnenplaats van perceel Egelantiersstraat 124. Nu belanden we bij Jozua, die zeide: „Zon, sta stil te Gibeon en gij maan in het dal Ajaloris" (Joz. 10 12). Het is een onzer prachtigste gevelsteenen' welke dit mo- 34'

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 43