schen dat het, met dat andere oude gevelsteentje op No. 33, St. Jacob voorstellend, gered werd uit de tot verdwijning gedoemde krotten, door ze in te metselen in den zijgevel van het hoekhuis, waar men thans een gevelsteen „D 3 Oostindisvaeris" uit de Bethaniën- straat 20 plaatste. „D Oude Wijnbergh", verbeeld door drie wijnstokken, Warmoesstraat 33, mogen we op deze plek wel in ver band brengen met Noachs Wijngaard. Het Wijngaards straatje ligt hier dicht bij. Een ander exemplaar vindt men in den top van den halsgevel op den Haarlemmer dijk 2, waarop „De Wijn 1729 bergh". Aan een dergelijk uithangteeken herinnert de bekende kruideniersfirma van gelijken naam. Huizenblokken als die van thans kende men in vroeger eeuwen niet. Wel werden soms enkele huizen in gelijken trant aaneen gebouwd, een duo, trio, soms een zevental. Deze gaf men namen welke ze tot een eenheid voegden, als Geloof, Hoop, Liefde; de vier evangelisten, de vijf zintuigen, de zeven provinciën. Zoo vond men in de toppen der 17e eeuwsche halsgevels van Kloveniers burgwal 4-6-8 het trio Abraham, Isaak en Jacob. Een der geveltoppen met het borstbeeld van Jacob verdween, de twee oudsten der aartsvaderen zijn ons gebleven. Op de St. Anthoniesbreestraat 23 prijkt een der weinige gevelsteenen met hebreeuwsch opschrift „Nachydow Jikschroks". Ook al kunnen wij het niet lezen, het beeld is duidelijk en stelt Abrahams offerande voor, naar Gen. 22 10—13 „En Abraham strekte zijn hand uit en nam het mes om zijn zoon te slachten". Den engel zien we juist nederdalen om het offer te verhinderen, ter zijde de ram, welke in Izaaks plaats geofferd zal worden. Nog twee goed geconserveerde reliefs van Abrahams offer zijn er in de Lange Houtstraat 55/57 en 65. Jacobs droom (Gen. 28 11-12) werd verbeeld op de groote gevelsteenen in de Rapenburgerstraat 183 (ca. 33 Amsterdamsche Gevelsteenen 3

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 42