28 grond. We hebben hier dan met een oud-testamentischen gevelsteen te doen, die van na 1578 (het jaar der alte ratie) zou kunnen zijn. Oud-testamentische gegevens dienden in de beeldende kunst dikwijls tot de uitbeel ding van het naakt, zoo ook op gevelsteenen. Laat 16e eeuwsch zijn voorts een Aanbidding van het Gouden Kalf, Niezel 25, iets ouder een manskop op No. 22 en een gevelsteen met wapen van Amsterdam in de Molensteeg 2. Strikt genomen is de oudste steen die aan de N.W. zijde van den Waag of St. Anthonispoort, met vermelding van de eerste steenlegging: 1488 den 28 dach in April wart den eersten steen van dese poert gheleit (zie op de titelbladzijde). Zij het een gevelsteen, een uithangteeken is het niet, zoomin als het bekende relief van 1569, met de schreiende vrouw, aan den Schreierstoren. In ouderdom wedijverend met dien op den Zeedijk is de gevelsteen „Swych Wtrecht" (W VV UU) van 1522, uit den gelijknamigen, in 1882 gesloopten toren. Deze verbeeldt het wapen der Kloveniersschutters en bevindt zich in het Historisch Museum in den Waag. De herinnering aan den ouden roemruchten toren, die de Utrechtschen in bedwang moest houden en doen zwich ten of zwijgen, wordt bovendien levendig gehouden door een gevelsteen met afbeelding, naar een oude gravure van J. Goeree (zie Wagenaar, Geschiedenis van Amster dam, dl. 1, bl. 220), aan het Doelenhotel. Deze over- verfde gedenksteen met inscriptie 1482—1882 en den ouden naam werd hier ingevolge raadsbesluit van 14 Maart 1882, voor rekening der Gemeente Amster dam geplaatst. Ten onrechte vermelden historici dezen steen als afkomstig uit den gesloopten toren.23) Een gevelsteen van 1549, met het wapen van Karei V, omhangen door het Gulden Vlies, afkomstig van het Rokin en reeds in Van Lennep en Ter Gouws tijd ver dwenen, vond ik met andere aan een villa te Aerden- hout.24) Een sluitsteen met fraai leeuwenmasker van

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 35