HOOFDSTUK V DE OUDSTE GEVELSTEEN EN Het oudste huis staat op den Zeedijk (het houten huis op No. 1, dat vóór 1521 gebouwd werd), de oudste gevel steen bevindt zich daar eveneens op No. 16/18. Naar de meening van A. W. Weissman21) moet deze uit het begin der zestiende eeuw zijn en dus meer dan vier eeuwen oud. In laat-Gothische karakters leest men onder de afbeelding van een jachthoorn, het aan een uithang bord ontleende opschrift: Dit is in dëswartë hoern (het streepje boven de e vervangt de letter n).S2) Een midden 16e eeuwsch fraai gehouwen steentje, zon der opschrift, is in de Warmoesstraat 25, met de gebrui kelijke voorstelling van het Paradijs, Adam en Eva bij den boom der kennis van goed en kwaad. Als decor op den achtergrond wat vaag geboomte; de dierenwereld verbeeld door den koning der dieren, den leeuw en zijn gemalin. De slang is gekronkeld om den boom. De steen is helaas door een verflaag bedekt. Mag het ons verheugen, dat zulke oude steenen goed be waard bleven, onze hollandsche zin voor goedgeverfde gevels, doet al te dikwijls de gevelsteenen daarin deelen. Tot onherkenbaar wordens toe. Hetgeen jammer is. De steeg doorgaande belanden we op den O.Z. Voorburg wal 8, waar in een laat 16e eeuwschen trapgevel, behalve twee fraai gesneden leeuwenmaskers in het fries, een gevelsteen uit denzelfden tijd staat, waarop primitief een luipaard verbeeld is. Op een lint in den steen staat weer in laat-Gothische letters „in d leupert". In oude op schriften staat meestal d in plaats van de. Het dier is, onder invloed der heraldiek, naar rechts gaande afgebeeld (heraldisch rechts is van den beschouwer uit links) 26

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 33