tegen zondigen. Overigens is heraldische invloed merk baar aan den aard en stand, zoomede het aantal der figuren op het uithangbord. De adel had zijn wapens, de poorters schaften zich een huisembleem aan, versierd met een attribuut, ontleend aan handel of ambacht, of wel een eenvoudig merktee- ken. Ook was het vaak een heilige welke hun uithang- teeken sierde. En toen de gegoede poorters deftige bur gers werden en zich van een wapen voorzagen, kozen zij daartoe veelal hun bekende uithangteeken, dat hun in vele gevallen tevens een familienaam bezorgd had. De bekende familie Trip voert drie gouden trippen, (dat waren muilen met houten zool, later ook vrouwenklom pen) de stamvader was een klompenmaker. De familie Corver voert drie gouden korven in haar wapen. Beider blazoenen prijken in den gevel van het Corvershof aan de Nieuwe Heerengracht 6—18 (zie afb. op bl. 112) Vaak is boven het uitgebeelde voorwerp op het uithang teeken een kroontje geplaatst, waarmee we op het ter rein der concurreerendeuithangteekens komen. Want had een naam een bekenden klank, aldra stond de con current klaar er een adjectief aan toe te voegen en, zoo mogelijk, dat tevens in beeld te brengen, b.v. De Valk, de Gekroonde Valk. De Leeuw, de Witte, de Roode, de Gouden Leeuw. Ja, zelfs gebeurde het, dat men een uit hangteeken geheel overnam. Maar dan kwamen Burge- meesteren er aan te pas en werd de oneerlijke concurrent gedwongen zijn uithangbord weg te nemen. Zoo kon het gebeuren, dat Jacobus de Jong, koekebakker in de Oude Brugsteeg, in 1676 „de jonge grauwe Olifant" had uit hangen, hoewel bij zijn gildebroeder in dezelfde steeg „de grauwe Olifant" reeds uithing en, op den hoek van de Kolk, bij den banketbakker van Scorel „de witte, vette Olifant". Daarover aangesproken, verdedigde De Jong zich met een keur van soortgelijke voorbeelden 20) Bij onzen rondgang door de stad zullen dergelijke „concurreerende" gevelsteenen meermalen opvallen. 25

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 32