HOOFDSTUK IV INVLOED DER HERALDIEK N"aast de eenvoudige „sprekende" uithangteekens, ver schenen in de middeleeuwen heraldische figuren op de uithangborden welke soms den vorm van een schild aan namen. Dit gebruik stamt wellicht uit den tijd, dat reizi gers op de burchten konden overnachten en in de neven gebouwen, boven welker ingang het wapen van den burchtheer prijkte. De oorsprong van het adellijk wapen moet gezocht wor den in het schild, dat iedere ridder met zich droeg in toernooien en in den oorlog, dat met een kleur beschil derd was (van schild kwam het woord schilderen), ver guld of verzilverd. Behalve deze onderscheiding in kleu ren werden eenvoudige herkenningsteekens, stukken of figuren genoemd, eveneens in heraldische kleur (name lijk rood, blauw, groen of zwart, in de heraldiek keel, azuur, sinopel en sabel geheeten) of van goud of zilver (demetalen) op het schild aangebracht. Hieruit ontstond het wapen, dat aldus den vorm van een schild verkreeg. Het werd als herkenningsteeken door den ridder gedra gen, door zijn herauten en bedienden en op de dekklee- den zijner paarden. De wapens waren in den beginne „beladen" met een enkel stuk. Wellicht namen herber giers en anderen in den omtrek deze kenmerkende figuur een leeuw, een helm, een hert, een lelie over op een vaan of uithangbord. Dies sprak men van den waard in den gouden Leeuw, den blauwen Helm, het roode Hert, de witte Lelie. De Roode Leeuw, het Gouden Hoofd, ze zijn in onze stad en elders, met verscheidene varianten, als hotelnamen nog geen onbekenden. Zooals vanzelf spreekt was ook bij het uithangbord de 23

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 30