HOOFDSTUK III DE GEVELSTEEN vJrider gevelsteenen willen we hier slechts verstaan die steenen welke herinneren aan het oude uithangteeken. Opschriften en spreuken vergezelden veelal de uithang- teekens en werden op uithangborden en meer nog op de luifels aangebracht, later wel in steen gehouwen. Een typisch kenmerk hiervan is het opschrift, duidelijk aan het uithangbord ontleend, op enkele oude gevelsteenen nog te lezen met Dit is in (de Swarte Hoern), later enkel „In de en op sommige steenen het vergezellende rijm. Hiervan zijn verscheidene exemplaren over. Behalve deze gevelsteenen zijn vele huizen voorzien van jaar- talsteenen, sierlijke linten en fraaie cartouches. Ze zijn te talrijk om hier te vermelden, bij eenig opletten merkt men ze spoedig op. Het zijn niet enkel maar naam- of jaartalsteenen, ze vormen een versieringselement aan den gevel, evenals de festoenen en guirlandes, ja ook de gevelsteenen zelf dat zijn. Onze Amsterdamsche gevelsteenen zijn zoo bijzonder mooi als ze, schoongemaakt, in hun oorspronkelijken staat zijn teruggebracht en door bevoegde hand opnieuw gepolychromeerd worden. Ze dienden een object van overheidszorg te zijn. Want kunsthistorische waarde hebben de gevelsteenen, welke we zoo gelukkig zijn in groote verscheidenheid te bezitten en waarvan een groot aantal getuigen van bekwaam vakmanschap. De ver vaardigers zijn niet bekend, maar we mogen aannemen, dat er zelfs verschillende aan Hendrick de Keyser en zijn leerlingen kunnen worden toegeschreven.14) De ge velsteenen zijn verbonden met Amsterdams verleden en 19

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 26