hanc Aere Renovat A° Ivbilei Avreo". Daarboven op den pols nog D.T.O.M. DeoTrino Optimo Maximo) Hetgeen te lezen is als „Aan den Drieëenigen Besten en Hoogsten God. Op den 5en September van zijn 62e levensjaar hernieuwt Johannes Woltman dit huis in het jaar van zijn gouden jubileum." De firma bezit ook nog den gevelsteen van 1698, waar op een hand is afgebeeld, misschien naar een ouder exemplaar, dat als uithangteeken dienst deed. Het ver band tusschen de oorspronkelijke uithangteekens en de daaruit ontstane gevelsteenen is hiermede tevens aan getoond. Voorts vinden we Paardekoppen bij zadelmakers, bijv. op den N.Z. Voorburgwal hoek Lijnbaanssteeg, een schoor steenvegersuithangteeken van 1785 natuurlijk in de Schoorsteenvegerssteeg en een aardig uithangteeken met ouderwetsch karakter, een test met pijp, vast gehouden door een arm bij sigarenwinkeliers op het Spui en in de St. Luciënsteeg. De arm met hamer op den Zeedijk 126 is van 1879, toen daar een goudpletterij ge vestigd was. Van later tijd treft men er enkele in de stad, bijv. met stempel in de St. Luciënsteeg en op de Brou wersgracht. Zulk een arm was van eeuwen her het, uiter aard veel voorkomend, bestanddeel van een uithangtee ken 12dat diende om het getoonde voorwerp vast te houden, doch werd later wel in zijn geheel op gevelstee nen in beeld gebracht. Voorbeelden hiervan zijn de gevelsteenen in de Spuistraat 189 „Den Haemeren Egelantiersstraat 52 „De schrijvende Hand"-, deze laat ste het embleem der kaartenmakers e.a., zoo van Corn. Anthoniszoon, die ons de prachtige kaart van Amster dam naliet. Voorts is in het tuinhuisje van het Rijks museum ingemetseld een gevelsteen voorheen met het op schrift „In de Rontvis", een hand vertoonend welke een stokvisch vasthoudt, afkomstig uit de Eggertstraat, waar schijnlijk van een stokvischbeuker, alsmede „D Goud- slagers-Hamer" van 1681, uit de Egelantiersstraat 102. 17 Amsterdamsche Gevelsteenen 2

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 24