uitgedoste boertje voor de komenij in de 2e Laurier dwarsstraat 49, houdend een schildje waarop „Van ouds De Turksche Boer'. Voor komenijen, zooals men die gezellige kruidenierszaken van voorheen placht te noe men, was dit een gewild uithangteeken. Voor herbergen was de Wildeman gebruikelijk. Gewa pend met zijn knots, als Herkules, staat hij bij de fa. Le vert in de Kolksteeg 3, tegenover den Turkschen Boer en voor het hotel Warmoesstraat 201, hoek Pijlsteeg. Verscheidene slijterijen dragen dien ouden naam. Den ouderdom van dit uithangteeken en den nog voorkomen den geslachtsnaam, leert ons de lijst van Regenten van het O.Z. Huiszittenhuis, waarop in 1519 verschijnt Frans Hendrikszoon in den Wildeman. Uitstaande beeldjes als de Gaper, Wildeman en andere, zijn vermoedelijk luifel- beeldjes geweest. Aan wijnhuizen zien we twee tonnetjes waarop „Vrij Wijn", ten teeken dat daar wijn geschonken mocht wor den en de rechten voldaan waren. Deze tonnetjes door stonden den tand des tijds in de Keizerstraat 20, waar ze de deurposten van het vervallen huisje bleven sieren. Druiventrossen ziet men ook nog hier en daar. Het waarschijnlijk oudste uithangteeken zou iedereen moeten kennen. Duizenden menschen passeeren het da gelijks, op het Damrak, waar het boven den ingang staat van het huis genummerd 15/16, op den hoek van de Haringpakkerssteeg. Op deze plek stond reeds in 1540 een zeepziederij, sinds 1554 „De Vergulde Hand" gehee- ten en het bezit van eenzelfde familie. Het is de oudste zeepfabriek ter wereld, die der fa. Woltman Elpers, waar ge nog het oude origineele uithangteeken een hand ziet uitstaan. Vermoedelijk dateert deze hand van 1725, als we mogen afgaan op het chronogram, dat wordt gevormd door de letters, welke als romeinsche cijfers te waardeeren zijn, bijeen te tellen van den tekst die bij wijze van armband om den pols is aangebracht en luidt: „Die 5 Sept. Ioannes Woltman Aetat: svae 62, 16

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 21