D e ouderwetsche uithangborden zijn in Amsterdam zeld zaam geworden. Er moeten er zijn geweest welke door bekende schilders gemaakt zijn. Zulk een exemplaar hangt nog uit of lieverweer uit aan de comestibles- zaak van C. J. Slop in de Kolksteeg 10. Artistieke waar de, verhoogd door zijn zeldzaamheid, mag hieraan niet ontzegd worden. De tegenwoordige eigenaar vond dit bord op den zolder, liet het restaureeren en thans hangt „De Turksche Boer" weer uit op de plaats waar hij zich in 1795 reeds bevond. HOOFDSTUK II DE VITHANGTEEKENS Een ander oud 18e eeuwseh uithangbord is dat in de Pijlsteeg bij Wijnand Fockinck met „De Gekroonde Wil deman", hetwelk tegen den gevel bevestigd werd. Behalve uithangborden kende men ook andere uithang- teekens, waarvan in onze stad nog voorbeelden zijn. Zoo hangt op den Zeedijk 17 een roode laars uit, natuurlijk bij een laarzenwinkel. Een sprekend uithangteeken dus. Een huiden- en lederhandel had veelal een ossekop aan den gevel. Nu nog ziet men dezen bij den leerhandel op den Zeedijk 101 en Warmoesstraat 66 9) en een bijzon der mooi exemplaar bij een slager op No. 22.10) Voorts bij een schoenwinkel op den Nieuwendijk 24 aan een 17e eeuwschen trapgevel, met maskers en sierankers. Den enkelen naam leest men bij verscheidene lederwin kels. Deze ossekoppen zijn omhangen met bloemkransen, herinnering aan den gilde-os, welke jaarlijks voor den schuttersmaaltijd werd geslacht, na te voren door de stad te zijn geleid, met vaan, pijp en trom.11 De Tabaksrollen hingen uit bij tabaksverkoopers, nog bij Ploos van Amstel in de Hartenstraat 19 en „In den 14

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 19