onze stad waren, grootendeels hun naam ontleenden.7) In verscheidene huizen treffen we twee of meer gevel- steenen aan. Want met den bewoner verhuisde ook wel zijn uithangteeken, al bleef dan dikwijls de oude naam van het huis gehandhaafd, geïllustreerd door of ontleend aan dit uithangteeken. Soms bleef de gevelsteen op zijn plaats, soms ook verhuisde het oude embleem naar den top. Dan krijgen we benamingen als die van een huis in de O.Z. Armsteeg, dat in 1617 wordt aangeduid als „De Hartog van Holsteyn, daer tegenwoordigh Spi- nola uythangt We maken hierbij tevens kennis met het „politieke" uit hangteeken, waarbij de bewoner zijn sympathie voor bepaalde personen of richtingen uitspreekt. Waarom anders zou hier de Spaansche veldheer, die een rol speel de in de totstandkoming van het twaalfjarig bestand, zijn uitgehangen? Dergelijke uiterlijke sympathieën ontmoeten we meermalen, een blijk daarvan vinden we aan het huis waarin de dichter Breero geboren werd en waarnaar hij zich noemdedaar hing de voorname geus Graaf Hendrik van Brederode uit. En waar de Prins uithing o.a. een voorname herberg in de 16e en 17e eeuw op den Dam daar behoefde evenmin twijfel te bestaan aan de gezindheid van den bewoner. Om zulke redenen vond men ook wel de borstbeelden van de oranjelievende Maarten Harpertsz en Cornelis Tromp, van welken laatste men een bijzonder fraai exemplaar aantreft op den O.Z. Voorburgwal 136. Om terug te komen op de huizen met meer dan één uit hangteeken, Vondel bijv. woonde in de eerste helft zijns levens in „de Blauwe Draak", de thans nog bestaande woning in de Warmoesstraat 39, maar die we enkel ken nen als „De Rechtvaardige Trouw", later „De Trouw", naar het uithangbord, dat de familie v. d. Vondel zelf voerde! 8) En annonces als de volgende behoorden geenszins tot de uitzonderingen 12

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 17