daarnaar Hendrik Laurensz Spieghel, met weglating van „In de". Het oudste voorbeeld van 1452 is Jacob Ger ritsen (sen zoon) in de Baerdze een soort schip). Onze 17e eeuwsche volksdichter Breero dankte zijn naam almede aan het uithangteeken van zijn geboorte huis, waarop Graaf Hendrik van Brederode stond afge beeld. Hij noemde zich wel Gerbrant Adriaansz in Bre- dero. Onder de in wezen zijnde herinneringen aan van uit- hangteekens afgeleide geslachtsnamen is te noemen de in het fronton van het huis Kalverstraat 36 gebeitelde kan, waarbij staat „D. Oliekan'Hier woonde in 1585 Jacob Pietersz Olycan, koopman en factoor in graan en olie, de stamvader van het geslacht Olycan. Omgekeerd werden de geslachtsnamen later soms weer tot huisnaam, vergezeld van een daaraan ontleend zinnebeeld. Werd hierdoor het uithangteeken als het ware een be- drijfsstempel, de functie van handelsmerk ging het ver vullen bij bierbrouwers en zeepzieders, zooals we nog kennen „De Gekroonde Valkop de Hoogte Kadijk, „De Vergulde Hand'' op het Damrak 15/16. Haantjesbier, bokbier zijn ons bekend dank zij een uithangteeken en vele zaken en ondernemingen kennen wij enkel onder hun firmanaam, ontstaan uit zulk een embleem. R.K. ker ken in de oude stad zijn het best bekend onder den naam van het huis, waarin zij voorheen als schuilkerk geves tigd waren: de Mozes- en Aaron-kerk, de Krijtberg, de Papegaai, het Stadhuis van Hoorn in de Spuistraat hoek Korsjespoortsteeg, waar de gevelsteen nog boven het portaal staat. In December 1942 werd in den zijmuur van het Museum Amstelkring op den O.Z. Voorburg wal 40, de gevelsteen DPool ingemetseld die de naamgever was van de kerk op de Prins Hendrikkade en welke naam overging op de statie op de Wittenbur- gergracht. Straatnamen zijn soms eveneens afkomstig van een uithangteeken, waaraan ook de ruim dertien honderd gangen, welke er tot voor een halve eeuw in 11

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 16