TOELICHTING 129 1) „De Uithangteekens in verband met Geschiedenis en Volks leven beschouwd", 2 dl. en „Het boek der Opschriften, een bij drage tot de geschiedenis van het Nederlandsche Volksleven." Uitg. Gebr. Kraay te Amsterdam, 1868 en 1869. Een latere min der overzichtelijke uitgave te Leiden. 2) „The History of the Signboards from the Earliest Times to the Present Day" by Jacob Larwood and John Camden Hotten, London 1866. (2e druk 1898.) 3) Noord-Hollandsche Oudheden, beschreven en afgebeeld door G. van Arkel en A. W. Weissman, uitg. van het Kon. Oudheid kundig Genootschap. Zie voor Amsterdam het 6e en 7e stuk (1903 en 1905). 4) Het woord werd, op verzoek van Mr Jacob van Lennep, door De Vries en Te Winkel in hun Woordenboek opgenomen. (Het Leven van Mr Jac. v. Lennep, dl. II, bl. 263 e.v. over het ont staan van het werk „De Uithangteekens"). 5) Mr W. F. H. Oldewelt: De Geschiedenis der merken te Am sterdam (38e Jaarboek, Amstelodamum). 6) Hoe het uithangteeken vereenzelvigd werd met de bewoners, ook als het vrouwen betrof, blijkt uit 1549: Anna Dirck in den Ringendr., uit 1494: Barent in den Hamerswyi Anna, doch ter van Dirck in den Ringen; de vrouw van Barent in den Ha mer) e.d. (Dr J. G. van Dillen, Bronnen tot de Geschiedenis van het Bedrijfsleven en het Gildewezen van Amsterdam). 7) Op het Rokin 64 staat een levensgroote Moor (zijn boog ver loor hij indertijd) in de kroonlijst van het 200 jaar oude huis vroeger „De Moriaan" geheeten. De gang ernaast draagt op een hek den ouden naam van Moorensteegje. 8) Willem v. d. Vondel schrijft zijn broer in 1625 een brief en adresseert hem aan den Eersamen seer discreten Sr. Joost van der Vondelen, in de Warmoesstraat, in de Trouw (Dr J. F. M. Sterck, Vondelbrieven). Dr Hk. Brugmans in „Met Vondel door Amsterdam", bl. 3, is onjuist, waar hij Vondel zijn jeugd en eerste dichtersjaren laat doorbrengen in het huis Warmoesstraat (110), waar Vondels beeld (door Mej. Rueter) werd aangebracht. Dit huis heette „De Kraeck". Nog in 1631 woonde Vondel op het tegenwoordige No. 39. 8) Hier is van oudsher een huidenhandel gevestigd, gekenmerkt door de attributen in het fraaie traliewerk aan de deuren. Amsterdamsche Gevelsteenen 9

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 158