voorraad gevelsteenen, waaronder zeer fraaie werk stukken, welke in de musea bewaard worden. De tijd is gekomen ze terug te brengen naar de plaats van her komst of de omgeving waar ze historisch thuis behooren. Desnoods op de wijze als in de St. Luciënsteeg geschied de, waar een aantal losse gevelsteenen in muurvlakken ingemetseld werd. Het loffelijk initiatief hiertoe is uit gegaan van de heeren Corn. Gimpel en C. Visser. In 1921 kwam door hun toedoen tot stand de Vereeniging tot behoud van Gevelsteenen, welke thans voortleeft als een „Commissie tot behoud van gevelsteenen en bouw- fragmenten" van det Oudheidkundig Genootschap, waar van tegenwoordig K. Huig en C. Visser voorzitter en secretaris zijn. De Commissie tracht steeds in de eerste plaats te bewerkstelligen, dat gevelsteenen op hun oude plaats blijven of teruggebracht worden. Bijna 50 zwer velingen werden ondergebracht in de muren van het Burgerweeshuis aan de St. Luciënsteeg. Wenschelijk is een catalogus van het in de Musea aanwezige en inventariseering van alle gevelemblemen welke nog aan de huizen prijken, zoowel als van die welke verdwenen en misschien gedeeltelijk op te sporen zijn. Voorts dient de oude gewoonte hoog gehouden te wor den, dat gevelsteenen in vernieuwde perceelen worden herplaatst. Toen in 1791 iemand te Haarlem op het Verwulft bij de Groote Houtstraat zijn huis verbouwde en het gevelembleem wilde verwijderen, werd hem dit door de stadsfabryk belet. De gevelbekroning „T Ge kroond Oost en West-Indisch Worstvatzit er nu nog! Men handele heden alzoo. Amsterdam, Juli 1942/Maart 1943. 128

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 157