NASCHRIFT W ie met aandacht dit boek doorgelezen heeft, zal, indien hij niet eerder zich met dit onderwerp bezig heeft gehouden, verwonderd zijn over het vele materiaal, dat aan gevelemblemen in onze oude stad in zoo groote verscheidenheid aanwezig is. Het alles te vermelden vraagt een nog omvangrijker arbeid, maar dan zou er minder voor den aandachtigen beschouwer overblijven om zelf op te sporen. Hoofdzaak was belangstelling te wekken, zoo mogelijk liefde, voor deze schijnbaar zoo onbelangrijke cultuur-historische monumentjes,waarmee het doel van den Bond Heemschut, zooveel mogelijk te behouden en te beschermen wat uit historisch en aesthe- tisch oogpunt van waarde is, gediend wordt. Bij het beschouwen van de gevelsteenen wordt men te vens nader gebracht tot het huis, voorzoover het nog in ouden luister bestaat, tot waardeering van den gevel en zijn ornament. Dan gaan de steenen spreken! De rangschikking van ons materiaal had ook straats- gewijs kunnen geschieden, of wel chronologisch. De wijze waarop het thans geschiedde leek mij voor ons doel het meest geschikt. Bij het van tijd tot tijd bekijken van eenig object zal het te meer opvallen hoeveel gevel steenen sommige hoekjes en straten wel bergen. Aan ons plan om tevens de verzameling gevelsteenen in musea en het gevelsteenmuseum in de St. Luciënsteeg te behandelen konden we nu geen gevolg geven, zoomin als het mogelijk bleek een volledige inhoudsopgave toe te voegen. De omvang van dit boek liet het niet toe. Een breeder opgezet werk zal hopenlijk mettertijd de gebreken kunnen opvangen. Moge de belangstelling zoodanig groeien, dat in de toe komst meer zorg besteed wordt aan onze gevelsteenen, waarbij ik vooral aandacht vraag voor den grooten 127

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 156