Lennepkwartier werd gesticht. De opmerkzame wande laar ziet op de Stadhouderskade hoek Ferdinand Bol straat in den gevel van de Heinekens Brouwerij o.m. een hooiberg uitgehouwen. Wat die met bierbrouwen te maken heeft? Wel, deze brouwerij is een voortzetting van een drie eeuwen oude brouwerij, welke op de Spui straat stond bij de Molsteeg en De Hooyberg genaamd was. Hier en daar in de oude stad ziet men den ouden huis naam weer aangebracht. Op Heerengracht 68, vroeger de Werelt geheeten, staat nu een nieuwe gevelsteen met een wereldbol. Deze illustreert den naam van den bouw heer Jan van Aldewerelt, die het huis. in 1615 liet bou wen. Het huis daarnaast op 64, \yerd tezelfdertijd ge bouwd door Vondels zwager Joost Willemsz. Nieuw- kerk. Het werd toen Nieuwkerk gedoopt, welke naam eveneens weer werd aangebracht. De gevelsteen met den boosaardigen kater op het Singel 266 is eveneens een modern product, dat den ouden huisnaam deed her leven. Een aardig idee in deze richting merkt men op aan het huis O.Z. Voorburgwal 101, waar een Bonte Os en een Olifant, de oude huisnamen, zijn uitgespaard in de hekjes terzijde van den kelderingang. Een band tusschen heden en verleden werd gelegd door middel van gevelsteentjes in het gebouw van Peek en Cloppenburg op den Dam. Deze steentjes zijn gehakt bij de stichting van het gebouw en verbeelden de namen der huizen welke vroeger op deze plek stonden. Enkele smaakvolle uithangteekens van deze eeuw ont moet men hier en daar: bij „het Lootsje" op de Rozen gracht, en in de Kalverstraat bij Alsbach en Doyer. 126

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 155