firma zijn. Apollolaan hoek Bernard Zweerskade staat een gevelsteen met een harmonicaspeler en een met een danseres. Aan het hoekhuis Apollolaan—Beethovenstraat herkent men den kop van Beethoven. In het aardige landelijke tafreeltje op den gevelsteen in de Breitner- straat 3, werk van den beeldhouwer Noorda, wordt men door het opschrift „Mansette" herinnerd aan de tradi- tioneele Bruiloft van Kloris en Roosje, welke telkenjare te Amsterdam na de Gijsbrecht van Aemstel wordt op gevoerd. Mansette is een der speelnootjes in de Brui loft. Aan verschillende woningblokken van bouwveree- nigingen, ziet men eveneens werkstukken van heden- daagsche beeldhouwers. Bij De Gruyter in de Leidschestraat staan drie mooie, groote beelden tegen den gevel, een zaaier, een ploe ger en een maaier. Aan het huis Keizersgracht 316 hoek Berenstraat, gebouwd voor een importeursfirma, ziet men op een kapiteel aan de zijde van de Keizersgracht een keizerskroon, op een kapiteel aan de Berenstraat stoei ende beren, op den hoek den Mercuriuskop en in den zijgevel twee opmerkelijke reliefs, die voorstellen de vervaardiging en verhandeling der producten. Deze mo derne kunstwerkjes zijn van G. J. Veldheer te Haar lem. Ze kenmerken den aard van het gebouw en zijn als 't ware bedrijfsstempel. Van gelijken aard zijn de reliefs van C. de Bruin op de Prinsengracht 919. Als werkzaam in dit opzicht noemen we nog Mari Andriessen van wien we moderne gevelsteenen naar ouden trant aan treffen in de Groote Houtstraat te Haarlem. Verscheidene steenen memoreeren geboorte- of woon huis van bekende personen, andere een oude plek, zoo als de gevelsteen Bolwerk Rijsoord" op de Marnix- straat t.o.h. Raampoortplantsoen, of de onbeduidende kop van „Claudius Civilis" in de Kinkerstraat hoek Da Costastraat, welke hier werd aangebracht ter herinne ring aan den dusgenaamden speeltuin welke daar bui ten „de schans" het nette publiek trok, vóór het Van 125

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 154