dene gebouwen in de stad aan, waarmee hun oorspron kelijke bestemming gekarakteriseerd werd. Soms moet men er naar raden, als op de Heerengracht 437, waar een gevelsteen met een vischotter en een bever staat en aan den gevel eekhoorns zijn aangebracht. Twee gevelsteentjes werden aangebracht aan het voor malige Stadsbestedelingenhuis, Prinsengracht 434, voor stellend een verpleegster met kleedingstukken in de hand voor de naakte kindertjes naast haar en een met schotels spijzen. Een gevelsteen uit dezen tijd is ook die op het Singel 375/377, waarop een heilige met lelietak (H. Jozef). Ook winkelpanden vertoonen bij de bestemming pas sende beeldjes en reliefs waaraan kunstwaarde vaak ontzegd mag worden. Zoo op den Nieuwendijk 89, waar in de negentiger jaren een fotograaf zich vestigde, op de Prinsengracht 739 aan de melkinrichting de V.A.M.I. en aan de sigarenwinkels Kalverstraat hoek Heiligeweg en Leidschestraat hoek Keizersgracht. Waar schijnlijk van dezelfde hand zijn daar reliefs aange bracht waarop met fototoestel, melkbussen en tabaks artikelen spelende kindertjes. Bij de laatste treft boven de deur een buste van P. C. Hooft, daar in 1881 ge plaatst ter gelegenheid van Hoofts 300en geboortedag, door den toenmaligen bewoner, die evenals Hoofts moe der, Blauw heette. Werkelijk kunstzinnige reliefs in den vorm van gevel- steenen vindt men aan enkele villa's in Zuid; op het Muzenplein No. 1 een in strakke lijnen bewerkt relief, Amsterdam verbeeldend, van Hildo Krop en op No. 3 een aantrekkelijk gevelsteentje van den beeldhouwer Pieter Starreveld (1938). Dit geeft een ouderwetschen papiermaker te zien, aan zijn voet een stapeltje van het door hem geschepte papier. De bij den papierhandel geïnteresseerde bewoner liet er de spreuk „Littera Eget Scheda" bij aanbrengen De letter behoeft papier), waarvan de beginletters, tevens die van den naam zijner 124

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 151