„Iif. de Vergulde Sori" is een goed tot zijn recht komend steentje op den Zwanenburgwal 54 en een zelfde op de Prinsengracht 727. „T Is al out A 1718" lezen we op een gevelsteen in de Reguliersdwarsstraat 25. De pla neten behandelden we reeds bij de Mythologische em blemen. Geen huisnaam heeft grootere populariteit verworven dan De Bijenkorf, sinds de stichters van ons grootste warenhuis dezen naam overbrachten, van hun drukbe- klante manufacturenzaak aan den Nieuwendijk hoek Kolksteeg, naar het Damrak. Hoezeer ook het drukke gewriemel van in- en uitzwermend publiek de toepas selijkheid van den naam schijnt te rechtvaardigen, de oorsprong ligt toch weer in het verleden. Bij het uit- hangteeken, dat al in het begin der zeventiende eeuw te Amsterdam bekend was, hebben we in den bijenkorf het zinnebeeld van ijver te zien, dat de nijvere bevolking kenmerkt. Bij koek- en suikerbakkers werd het gevoerd om hun zoete producten. Naast de bijenkorf ontstond later de winkelnaam De Vlijt. De voorlooper van den Amsterdamschen Bijenkorf voerde het aloude embleem in het bovenlicht en het wordt nog als vignet en ken merk door deze onderneming gevoerd. De Bijenkorf is nog vertegenwoordigd met een zestal, als gevelsteen in de 2e Egelantiersdwarsstraat 22, op den top van den Lodewijk XVI-halsgevel in de Prinsen straat 12. Hoog in den zijgevel van het restaurant War moesstraat hoek Pijlsteeg werd er een van elders ge plaatst. Behalve de genoemde „bergen", noemen we nog den gevelsteen in de le Laurierdwarsstraat 20 „An 1641 De 2 Kruythargen" en op de Prins Hendrikkade 183 „De Safierberg", de laatste een fraaie vertegenwoordi ger van de verscheidenheid aan vroegere huisemblemen van dezen aard. De eenige edelsteen als gevelsteen ons gebleven, is „De Rouwe Diamant" in het oude 17e eeuw- sche huis aan het Rokin 130. Voorts herinnert de gouden 121

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 148