HOOFDSTUK XVIII BOOMEN, PLANTEN, BLOEMEN In deze rubriek valt een groote verscheidenheid onder te brengen, waaraan we, om niet te wijdloopig te wor den, vluchtig voorbijgaan, hoewel er meer van te zeggen zou zijn. Dergelijke uithangteekens hadden soms een politieke of godsdienstige strekking, dan weer symboli sche beteekenis, ook wel waren het heraldische figuren en zinspelingen op den geslachtsnaam. Tot de eerste strekking valt te rekenen het oranje boompje, als godsdienstig de wijnstok als zinnebeeld van Christus, de goudsbloem zinnebeeld der H. Maagd (in 't Engelsch: Marigold). Symbolisch is D Hulse op den Zeedijk 123, heraldisch de fransche lelie, in de St. Luciënsteeg. Uit de 18e eeuw bleef een mooie oranjeboom bewaard in den top O.Z. Voorburgwal 135. Op No. 42 staat „D Vijgenboom" in een klokgevel van 1777. ,,D Mey- boom", weleer middelpunt van volksvermaken, vindt men, folkloristisch met krans en versierselen in een hals van 1734 in de Keizersstraat 17, welke geveltop overge bracht is van de Heerengracht 80. Er zijn in onze stad meer dergelijke verhuizingen geschied! Men wist zoodoende oude gevel fragmenten te behouden op plaat sen waar deze niet uit den toon vallen. Als altijd zijn hiervan voor- en tegenstanders, ieder met aanvaardbare argumenten.— Een fraai gekleurd steentje siert den muur van een gebouw in de Valkenburgerstraat 169, dat hier eens in een oud huis stond, met „D Morelleboom" Op den N.Z. Voorburgwal staat in den top van No. 316 „D Moerbyeboom' c.a. 1725 en iets verder op No. 274 in een 17e eeuwsch huis een appelboom in een te groote 113 Amsterdamsche Gevelsteenen 8

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 138