welke het evangelieboek vasthouden. Het wapen is blanco, hetzij weggehakt in den Franschen tijd dan wel wegens verandering van eigenaar. In de middeleeuwen was het gebruikelijk het wapen schild in hout voor den gevel te hangen. Het gebruik leefde voort als versieringselement, waar we de schilden hier en daar nog hangend aan guirlandes aan de gevels zien uitgehouwen (zooals Heerengracht 481), meestal twee schildjes, het mannelijk en het vrouwelijk het laatste een ruit of in later tijd een ovaal. Beide schilden verbonden door een lint, spreekt men van een alliantie wapen. Deze ziet men in de frontons van vele gevels, bijv. Kloveniersburgwal 95, waarbij we opmerken, dat hier de oude huisnaam „De Steur", ontleend aan het nog oudere uithangteeken der familie, te herkennen valt in het mannelijk wapen der familie Poppen, voor wie Vingboons dit huis in 1642 bouwde. In de eerste helft der 17e eeuw hing men de wapen schilden wel aan een liggenden boomtak gesproten uit den stamboom. Voorbeelden hiervan zie men (uit 1635) aan het Hamer- en Bouwershof, Marnixstraat 281 63) en op het pleintje in de St. Luciënsteeg bij een wapen van een Zaansch geslacht. Op de Heerengracht 446 staat nog altijd het, door zijn frissche kleuren de aandacht trekkende, sprekende bla zoen van den machtigen burgemeester Andries de Graeff. De stamvader van zijn geslacht was wellicht „graeff" (gravenmaker) van de Oude Kerk, waarmee de schop in het wapen verklaard is. De andere figuur, een ooievaar, is het wapen der verwante Bickers. Op den gevelsteen O.Z. Voorburgwal 246 zien we een wapen afgebeeld, met helm, vlugt en dekkleeden en Anno 1683 op sierlijke linten. Men bekijke tevens op No. 232 het groote familiewapen waarin koppen met potsierlijke neuzen, herhaald in den kop op den geveltop. In weer andere gevels ziet men niet meer dan een figuur uit het familiewapen aangebracht, meestal een „spre- 111

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 134