straat 33, het wapen van Portugal in de Uilenburger straat (uit No. 35). Voorts de wapens van IJsselstein en Molkwerum, op de Geldersche kade 96 en 114, „T Wapen van Lymborch", Haarlemmerstraat 64, „H. Wa pen van Essendelft 1657" (E A). Een heel fraai exemplaar met het wapen van „Molqueren" in rococo- ornament werd herplaatst op de Oude Waal 2. Deze 18e eeuwsche steen verving een exemplaar, dat wellicht in 1592 geplaatst werd, toen een inwoner uit Molk werum daar zijn huis liet zetten. In 1618 spreekt men al van het huis „daer het wapen van Molcqueren in de gevel staet". Soms ging, als een opschrift ontbrak, de beteekenis van het wapen verloren en werd bijv. het wapen van Hall (Tirol) aangeduid als „de twee leeuwtjes" (uit de Haar lemmer Houttuinen overgebracht naar den Koninginne weg 2). Het oudste wapen van Terschelling staat in den top van een huis in de Buiten-Wieringerstraat 8 (1730), doch wordt in de Voorloopige Monumentenlijst niet als zoodanig herkend. Nu kan het dienen als bewijsmateriaal voor herstel van dit oude wapen ter vervanging van het in 1816 vastgestelde wanproduct. Het wapen van Amsterdam wordt aangetroffen op een ouden gevelsteen op het Rusland 26, waar het eertijds den naam gaf aan een voorname herberg. Bijzonder in het oog loopend zijn het exemplaar aan den muur van het Burgerweeshuis op den N.Z. Voorburgwal bij de St. Luciënsteeg en de forsche beeldhouwwerken op de portieken van het voorm. Accijnshuis aan de Oude Brug steeg. Nog met de koningskroon gedekt is het oude 16e eeuwsche gevelsteentje in de Molensteeg 2. Familiewapens vindt men in menigte in de toppen van huizen, meestal van de stichters, vele met sprekende emblemen, sommige buitengemeen fraai met schildhou ders en cimier. Zooals op de Heerengracht 168. Twee prachtige St. Markusleeuwen (gevleugelde leeuwen)82) zijn hier de schildhouders en het cimier twee armen 110

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 133