Laagte Kadijk) staat een opvallend groote gevelsteen met „D Heerlyckheyt Udinck", een buiten, huizen en een kerk, waarvan de toren als op een futuristisch schil derij midden op straat gezet werd! Mogelijk wordt hier Udingen in Luxemburg verbeeld. Tot de topografische gevelsteenen rekenen we voorts „De Blaauwebrugh over den Amstel" zooals ze er uitzag in ca. 1700, in de Zwanenburgerstraat 26, de Noorder- kerk, Anno 1636 op de Rozengracht 48. „De Buers" van 1720, aan het huis Vijzelgracht 37, geeft een beeld van de open beurs van de Damzijde gezien. Aandacht verdient de gevelsteen op het pleintje in de St. Luciënsteeg „In de Oude Schans", een oud-Amster- damsch stadsgezicht afkomstig van de Bloemgracht 117, waarna de steen eerst in Bergen beland was, zoomede het relief afkomstig uit het huis Rondeel in de Doelen straat (waar thans is hotel de 1'Europe) met afbeelding van het oude rondeel van Amsterdams middeneeuwsche vesting, ingemetseld in den Druckeruitbouw van het Rijksmuseum. (De 4e steen van den doorrit onder het Museum.) D Diemertoorenuit de Vijzelstraat 86 staat in een poort van de Stadsreiniging in de N. Uilen burgerstraat 114. Kasteelen en burchten waren gezochte uithangteekens, dikwijls gefingeerde gebouwen en namen. Menige op „burg" uitgaande geslachtsnaam en verschillende goed bewaarde gevelsteenen getuigen daarvan. Men vindt ze alom in de oude stad. Hier verdient allereerst onze aan dacht het juist gerestaureerde kapitale huis op den O.Z. Voorburgwal 14, om zijn gevelsteen, een burcht waar uit een leeuw kijkt, waarboven twee sleutels, Leeuwen burg of De Burgt van Leiden genaamd. Op No. 22 is een steen w.o. „Int Slodt van Egmondt". Godt is mijn burch" op No. 65 zagen wij reeds. No. 55 heeft hoven den hijschbalk een „Ouden Burchen een hurchttoren staat in 't fronton op No. 6. „Int Huys 108

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 131