op de Oude Waal 32, van iets vroeger is het complete stadsgezicht „De Stadt Zutphen", Runstraat 16 (uit No. 20) en „De Wyck tot Maastricht" op de Keizers gracht 243 A, als de vorige veel te hoog herplaatst, geeft ons een beeld van ruim drie eeuwen oud. Broek op Lan- gendijk kunnen we van twee zijden bekijken op den Haarlemmerdijk 79 en 81, de opschriften verschillend gespeld, n.1. „In Langendyk" en „In Langdick". Iets verder op No. 109 staat „Sluys", waar men de sche pen nog varen ziet in het sinds lang verzande Zwin, en waar nu de landman oogst, op de Bickersgracht 22 „In Vreelant", in de Wijde Kapelsteeg „De Stat Eyselstin' Op de Prinsengracht 783 staat nog een steen met „Pur- merland", terwijl die met het uitmuntend gehouwen landschapsbeeld „Poelsbroek"welke daarnaast op 785 stond, belandde in den muur van het tuinhuisje in den Rijksmuseumtuin.60) Onder een reclamebord verborgen is ,,'sHertogenbosch", Warmoesstraat 201, waar we den Wildeman boven de deur zagen. Op den Amstel 344, hoek Sarphatistraat, staat in een heerenhuis een gevelsteen met ommuurde stad, waarbij Aardenburgen „Anno 1662", welke den indruk wekt van ouden datum te zijn. Evenwel duidt het jaartal op den tijd, dat Jacob van Eeghen, uit Aardenburg, zich als koopman te Amsterdam vestigde. Een zijner nazaten, dit huis op den Amstel latende bouwen in 1865, moet ter herinnering aan genoemd feit dezen gevelsteen heb ben laten vervaardigen. Aldus hebben ook „nieuwe" gevelsteenen ons iets te zeggen. Het zijn niet enkel gevelsteenen met stadsgezichten welke spreken van onze relaties met buiten- en binnen land. Op even fraaie wijze ziet men de bewijzen daarvan in festoenen als op het pakhuis (ca .1665) aan de Leid- schegracht 38, waarin men „Campen" leest, in cartou ches als op den O.Z. Voorburgwal 127 met den naam Smirna In de Korte Kerkstraat 3 (zijstraat tusschen Hoogte en 107

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 130