zersgracht 321 een gevelsteen zag met een stadsgezicht en onderschrift: „Ao Stadt Schuterop 1711" en mij na onderzoek bleek, dat we hier met de stad Schüttorf in Bentheim te doen hebben, kon ik niet vermoeden, dat dit oude stadsprofiel van belang kon zijn voor het archief dezer stad. Het bleek dat Schüttorf geen enkele afbeel ding uit vroeger eeuwen bezit. Uit de Handvesten kon den toen nog verschillende gegevens betreffende deze stad worden opgediept, mede van belang voor een his toricus die ze juist nog in een verhandeling kon opne men. De steen was tevens een uitgangspunt voor verder onderzoek betreffende de bewoners van het perceel Kei zersstraat 12, waaruit de gevelsteen gekomen was. Het waren waarschijnlijk Schüttorfers, misschien leveranciers van den Bentheimersteen, welke aan zoovele grachten huizen is verwerkt. De reliefs in de St. Jacobsstraat 40 en Bethaniënstraat hoek Kloveniersburgwal voorstellen de „T Kasteel van Bentern" dat, bij vergelijking met foto's van recenten datum, nog in wezen is, en „Int huys te Bentern" winnen daarmee tevens aan beteekenis. Van dergelijke stadsprofielen vinden we nog „D Stat Oldenburg" en ,.D Stat Wesel" in de Monniken straat 12 en 19, „In de stat van Bordee Bordeaux) en „Marseille" op de Keizersgracht 320 en 401, voorts verschillende namen op voormalige pakhuizen etc. Dat pakhuizen stedenamen dragen is niet ongewoon, wel dat deze geïllustreerd werden met een afbeelding in den top, als in de Nieuwe Uilenburgerstraat 13/19. Met Nederlandsche steden en dorpen prijken ten eerste het viertal in de Kerkstraat 402/8, waar de bouwheer, een meester timmerman die zich uit Den Helder hier kwam vestigen, in 1672 liet plaatsen „Huysduynen" „Den Helder", „Nuwediep" en „Wieringhen"Zie hoe stuntelig de opschriften onder de eerste twee steenen geplaatst zijn, terwijl toch de reliefs knappe werkstuk ken zijn. Van 1761 dateert het aardige gezicht op „Schagen" 106

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 129