zijn beeltenis, wegens afbraak, naar de le Batavier dwarsstraat, om nadien zijn einde te vinden in de kel ders van het Rijksmuseum. (Cat. Pleisterafg. No. 69.) Van Lennep en Ter Gouw hadden gehoopt, dat dezen historischen steen een betere plaats beschoren zou wor den; de steen is het nog waard. Hij geeft een getrouw beeld van Erasmus en dateert vermoedelijk van de eer ste helft der 16e eeuw. Het opschrift luidt: Anno 1476 Den 8 octobar gebaert Erasmus voormaert, hetgeen evenwel moet zijn 28 October 1467. Een rijkbesneden deurbekroning toont ons, op den O.Z. Voorburgwal 136, hoe men dergelijke preciosa uit het verleden, sinds eeuwen zoo maar aan de straat bewaard, dient te behandelen. In fraaie frissche kleuren troont daar een buste met opschrift „Admiraal Trompmet schip en attributen, eerst vervuild en voorbijgeloopen, thans weer een lust voor de oogen door de zorgen van architect A. A. Kok, die ook vele gevelsteenen deed polychromeeren, o.a. de 4 Heemskinderen en de 5 Gar- stebrooden. De beeltenis is, naar eerst voor kort bleek,58) die van Cornelis Tromp en niet van zijn beroemden vader Maarten Harpertsz. Niet alleen wordt dit bewezen door vergelijking van beider portretten, maar doordat het relief tot in onderdeden vervaardigd blijkt naar een oude gravure van Lambertus Visscher, waarvoor een schilderij van Ferdinand Bol tot voorbeeld diende 59) Het afgebeelde schip is Cornelis Tromps admiraalschip „De Gouden Leeuw" (de leeuw is op den spiegel van het vaartuig zichtbaar) dat in den slag bij Kijkduin op 21 Augustus 1673 verloren ging. Den negerjongen nevens hem vindt men mede afgebeeld op een portretstuk van Tromps vrouw, geschilderd door Jan Mytens en thans in het Rijksmuseum (Cat. No. 1700) te bezichtigen. Een der roemrijke momenten uit onze geschiedenis ter zee, wordt verbeeld op een gevelsteen in een straat waar men dezen zeker niet in de eerste plaats zou zoeken, n.1. in de Rozenstraat 148, afkomstig uit een 18e eeuw- 104

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 127