en ter herinnering aan de vele stokvischbeukerijen „De Rontvisaan het Rijksmuseum, uit de Eggertstraat af komstig. Het opschrift is er niet meer op aanwezig, daar de plint aan de onderzijde vernieuwd is. Een sierlijken steen met 3 botten en 3 vischkorven „Anno In de 3 botte" zoeke men in de gang op 't Singel 214/230. Overigens is de visscherij, en binnen- en buitenland- sche scheepvaart verbeeld op een respectabel aantal gevelsteenen met schepen van allerlei aard, vooral fre gatten, welke men alom in de stad aantreft. Noemen we er enkele met opschriften als: „In de Vergulde haringhuys"een mooie groote steen op het Singel 358 en een op 356 boven het middenvenster „D Buys", Vinkenstraat 8, „In de Barck waar in den top ver leden jaar nog een miniatuursteentje zat, waarop een man, St. Nicolaasstraat 27, „T Rotterdammer Schuyt" Noorderkerkstraat 27, „17 Rysdam 37" Korte Prinsen gracht 4.9, „Arnhems Veerman 1736" Voetboogstraat 31, („In) de Solderschuydt" Boomstraat 26, „De Utterse Schietschuit" aan het Rijksmuseum, afkomstig uit de Bethaniëndwarsstraat 4. „De 3 Oost Indisvaeris", welke men een plaats gaf in den zijgevel van het gerestau reerde huis O.Z. Voorburgwal 14, doch oorspronkelijk in de Bethaniënstraat 20 boven een kroeg gestaan zal hebben, zijn een paar vroolijke matrozen, blijkbaar hun behouden, thuiskomst uit de Oost vierend. Aan de zee vaart herinnert insgelijks „Het Gekroont Kompas" van 1781 in de Jodenbreestraat 18 en een gevelsteen met de Jacobsstaf, een oud zeevaartkundig instrument, welke uit de Westerstraat 33 overgeplaatst werd naar den gevel van het Scheepvaartmuseum in de Corn. Schuytstraat. Aan het oude rij- en postverkeer herinneren niet de minst fraaie steenen. Op het Singel 74 staat „De Ilaag- sche Postwagen" afgebeeld, de eerste postwagendienst die te Amsterdam in 1660 werd ingesteld, waarvan op deze plaats het kantoor gevestigd was. In zekeren zin kan dus aan dezen steen historische waarde worden toege- 99

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 122