Is nu steen (Rozenstraat 60/62) noemden we reeds; in de Groote Houtstraat 25 (bij het Haarlemmerplein) zien we een visscher bij zijn tonnetjes. Een groote gevelsteen memo reert „De Huysduynder Visser" die wellicht in het laatst der 17e eeuw in de Leidschestraat 27 zijn zeebanket ver kocht. Een kleine steen met visscher in een boot, merkt men op aan de Prinsengracht 35. Een visscher met haak over den schouder, een grooten visch in de hand (oor sprong van den familienaam Visjager staat in den top van Moddermolensteeg 2 en op een gevelsteen van het rijk met festoenen van zee-elementen versierde 17e eeuw- sche huis, in den trant van Vingboons, op den Klove niersburgwal 62 hoek Rusland, welk huis mede opvalt door zijn vleugelstukken in den vorm van dolfijnen. Let ook op de versierde kalven aan de deuren. Dolfijnen als klauwstukken hebben we al genoemd. „De Vergulde Dolfijn" in de Elandsstraat 99 (van No .107) en een dolfijn op de Westerstraat 54 bleven als gevelsteenen, alsmede „D Bruinvis" met dolfijnen als tenanten op den Haarlemmerdijk 47 en in de kroonlijst van perceel Keizersgracht 105. Bijna onvindbaar zijn de twee gevel steenen met „De Groote Walvis" en „de Walvis" van 1690, in de Kromelleboogsteeg aan de Geldersche kade. Het exemplaar op het Spui 22 met voorstelling van Jona en de Wal visch is slechts weinig jaren oud. Als uithangteeken zag men wel een natuurlijk stuk wal- vischbeen, zelfs aan gebouwen als het oude Amsterdam- sche Stadhuis, bekend door een teekening van Saenre- dam. Zulk een kaak schijnt ook uitgehangen te hebben en later in steen vereeuwigd, aan een pakhuis in de Haarlemmer Houttuinen 195, naar ons de inscriptie op een gevelsteen met afbeelding van het aan een ketting hangend been Het walvisbeen doet vermoeden. 97 Amsterdamsche Gevelsteenen 7

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 120