8 nen in het Derde Jaarboek van het Genootschap Am- stelodamum, geeft een denkbeeld van het aantal uithang- teekens, dat onze oude stad voorheen kende, hetgeen wij overigens op oude prenten bevestigd zien. De Warmoes straat telde er in het midden der 17e eeuw niet minder dan 230 Van de oorspronkelijke uithangteekens is in Amsterdam, hoofdzakelijk in den vorm van gevelsteenen, fronton vullingen en andere huisemblemen een groote verschei denheid gebleven een duizendtal waarvan nog onge veer 800 aan de huizen aanwijsbaar zijn en de overige in musea opgeborgen of ingemetseld. Hebben vele daar van historische, folkloristische of topografische waarde, een wandeling door de stad zal ons er van overtuigen, dat niet weinige exemplaren tot de fraaiste specimina van beeldhouwkunst mogen worden gerekend. Hun ar tistieke waarde gaat hetgeen men thans op het gebied van reclame presteert alleszins te boven, al mogen we aannemen dat ook voorheen niet alle uithangteekens even smaakvol waren. Daar het beschouwers niet op de eerste plaats te doen is om bronnenmateriaal noch om archiefstudie, geeft thans de Bond Heemschut aan zijn voornemen gevolg, een gemakkelijk bruikbaar en niet te uitgebreid boekwerk te doen verschijnen, om tegemoet te komen aan de groei ende belangstelling, welke belangstelling de beste waar borg is voor het behoud van die historische en folklo ristische merkwaardigheden, tot welke de gevelsteenen ongetwijfeld behooren. De omvang van dit boek laat niet toe een volledigen inventaris op te nemen, hoe wenschelijk ook; uit eigen aanschouwing leere men ze zelf kennen. Men zal dan tot de erkenning komen, dat het Openluchtmuseum, dat Amsterdam heet, met niet minder recht een gevelsteen museum mag heeten.

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 11