handel troont een fraaie Fortuin op de Noordermarkt 16. Een aardige gevelsteen met matrassen, kussens en kroon De Beddewinkel staat in de Huidenstraat 21. In de Lange Niezel 24 (Anno 1646) staan twee gevelsteenen elk met een krat, waarin knotten garen, alsmede een derde steen met een krijger in een bolwerk. De Wijnhandel wordt geïllustreerd door een gevelsteen met het beroemde wijnvat, „T Heydelberghs Vadt", dat, na sinds lang van het Rokin 90 verdwenen te zijn, thans den gevel siert van het nieuwe huis in ouden trant, Kolksteeg 12. „De Laag Brandewynstucken'een gevel steen voorstellend een kelder met vaten, staat op den Groenburgwal 37 en een wijnvat ,,'t Byernze Tossane Oxhoofd 1689" op den O.Z. Achterburgwal 61. Uniek zijn thans de tonnetjes op de deurstijlen van wat vroeger een wijnhuis moet zijn geweest, waarop Vrij Wijn heeft gestaan, in de Keizersstraat 20. Een bijzonder mooi exemplaar is de gevelsteen met wijnkelder naast een wijngaard waarbij een kat zit, welke men boven de deur in het perceel Linden- gracht 160 herplaatst heeft. „De drie fleschjes" in de Gravenstraat 18 welbekend, staan op een gevelsteentje, dat men in den boogtrommel van een venster moet zoeken. Een distilleerketel staat op een gevelsteen in de Goudsbloemstraat. Druiventros sen ziet men in vele frontonszulk een frontonversiering liet de eigenaar van het café „Van ouds de blauwe druif" in het „moderne" huis Haarlemmerdijk 91 bij wijze van gevelsteen in den zijgevel plaatsen. Een drui ventros is nog het embleem, dat bij café's en wijnhan delaren boven de deur is aangebracht. Een wijnkelder met klant, verbeeld op een ouden gevelsteen, troffen we in het Wijnkoopersgildehuis aan. De Vischhandel was hier van oudsher een levendig be drijf, de Visschersdam en het St. Pieterspoortje getui gen er van, benevens een aantal gevelsteenen welke even eens de walvischvaart memoreeren. „De Viskooper" 96

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 115