manden tabak. „Tabaksvat" is de huisnaam en dus genaamd is mede een huis aan de Prinsengracht 226 van 1733, waarin een zwaar gehouwen barokke steen de zelfde voorwerpen weergeeft. De tabaksrollen bezagen we reeds en den rijk gebeeldhouwden geveltop op den O.Z. Voorburgwal 187 evenzoo. (Men lette hier ook op de versiering om den hijschbalk). „D Snuyf-tabaks- baal" werd herplaatst in de Paleisstraat 25/29, terwijl in de Jodenbreestraat 93 boven den hijschbalk een indiaan(?) staat met een tabaksplant in de hand. Balen vinden we evenals vaten in verschillende huizen soms benaamd als: „Meelbaal" in de attiek van Hee rengracht 252, „De Catoenbaal"Singel 306. „D Cor- mandelse Catoenbaaien"een steen met fraaie details, een koopman handel drijvend temidden der palmen van Coromandel, stond in de 17e eeuw in het huis War moesstraat 174, waar een katoenhandel gevestigd was (thans in het Rijksmuseum). Voorts een gevelsteen „Twe Kanefasbale 1632" (twe twee) in de Schoor- steenvegerssteeg 8 geplaatst, naar de tegenwoordige eigenaar meent afkomstig uit de O.Z. Armsteeg, hetgeen ik niet bevestigd vond. „D Koffibaal", een gevelsteen uit de Vijzelstraat 16, staat thans aan het badhuis in de Nieuwe Uilenburgerstraat. Niet alleen op gevelsteenen trof men balen aan, van hout vervaardigd hingen ze bij verschillende zaken uit. „T Sernaemse Koffivat" van ca. 1725 staat in de St. Ni- colaasstraat 58 en een dergelijke steen met T Smirrens Rozijnvat" uit de Reguliersbreestraat 20 berust bij het Oudheidkundig Genootschap. Niet alleen de koffie uit Suriname of de rozijnen uit Smyrna vond men op gevel steenen uit de vaten puilen. Geen onderwerp of een gevelsteen sprak daarvan. De lakenhandel is vertegenwoordigd door „Int Sware Webben", een gevelsteen met rollen weefsel, in de St. Annadwarsstraat 1 en „D Linnenkist"Kloveniers burgwal 34 en temidden van attributen van den laken- 95

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 114