HOOFDSTUK XVI HANDEL EN VERKEER Vinder dit hoofd is eveneens een verscheidenheid aan gevelsteenen onder te brengen, waartoe er ook behooren uit de rubriek Mythologische emblemen. „De Jonge Koopmanis enkel een naam op twee gevel steenen verdeeld, aan de Elandsgracht 16, „De Vis- kooper" in kleedij van 1764 is een mooi rococosteentje, dat eens een huis in beteren stijl zal gesierd hebben in de Rozenstraat 64 (thans op 60/62) en een andere koopman is de Vogelhandelaar in de Looiersstraat 1. „De Jonge Glaskramer"een mooi exemplaar met car touches „Anno 1669" staat opzij in de Zoutsteeg 9. „De Groninger Koussewinkel" in de Wijde Heisteeg 5 en „De Lindtwinkel" in de Rozenstraat 9, welke steen bij graafwerk ter plaatse gevonden werd, in een ouden regenput, zijn met den steen „In de Lompen" mede fraaie specimina van sculpturale kunst uit het verleden, even zoovele blijken tevens van de waarde welke de opdrachtgevers hieraan hechtten. De lintwinkel is op merkenswaard om de proeve van perspectief. Men beziet den winkel naar den ingang toe, waar juist een klant binnenkomt. Een der klanten rolt een rol lint af. „T Opregte Tappeythuys 1743" op 't Waterlooplein 41, naar verluidt het geboortehuis van Spinoza, is een steen met slechts een opschrift waarboven een kroon. „DGoyse Boer" staat tusschen tabaksvaten op een goed bewaarden gepolychromeerden steen van ca. 1750 in de le Looiersdwarsstraat 12. Van den tabakshandel getuigt het prachtige relief in rococolijst boven de deur van dat mooie echt hollandsche huis uit de 18e eeuw, aan de Gelderschekade No. 8, een tabaksvat en 94

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 113