museum (bij doorgang) afkomstig van de Haarlemmer straat 4 „De gekroonde roode oven". Tot de bakkers- uithangteekens behoorden ook symbolische voorstellin gen als „De Vijf Garstebrooden" en Elias door de raven gevoed, of het bakkerswapen, een gekroonde krakeling door leeuwen vastgehouden. Niet op een ouden gevel steen meer wordt dit wapen in eere gehouden, maar wel op een exemplaar van 1898 bij den bakker hoek Prin sengracht en Leidschestraat 81, terwijl een bakker in het nieuwe Amsterdam-West het deed herleven op zijn win kelpapier. Een der oudste Amsterdamsche gevel steentjes, met krakeling en beschuit, is dat van 1564 in de St. Ni- colaasstraat 14. „In de lompen" staat geschilderd op den gevelsteen van de bakkerij in de Nieuwe Brugsteeg 13 hoek St. Olofs- poort, waar een uithangbord naar ouden trant, den bla- zenden bakker „op den hoek" vertoont en verkondigt „Broodbakkerij gevestigd 1619". De gerestaureerde steen, waarop de oude inscriptie nog te herkennen was, geeft een werkplaats te zien met suikerbrooden lom pen) en drie mannetjes in 17e eeuwsche kleedij. Waar schijnlijk was hier oorspronkelijk een suikerbakkerij gevestigd. Een spinnewiel, een twijnwiel en een haspel staan op gevelsteenen resp. in de St. Jacobsstraat 17, Madelie- venstraat 3 (uit No. 2) en Lindengracht 53. De laatste, met het opschrift „Wargaarn", vraagt onze aandacht door de aanwezigheid van twee apen en een hond. In deze satire valt namelijk verband te constateeren tusschen de vroeg-middeleeuwsche miniaturen en hun invloed op de latere sculptuurkunst, naar een soortgelijke afbeel ding uit de 14e eeuw bewijst. 58De gevelsteen zal, blij kens een jaartal op een lint aangebracht, van 1687 zijn. Alle als gevelemblemen nog voorkomende gereedschap pen op te sommen is hier niet mogelijk. We wijzen slechts op enkele exemplaren, een gekroonde winkel haak in de Anjelierstraat 197, timmermansgereedschap- 92

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 111