mooi diep relief, heeft men bij herbouw lager geplaatst. Aambeelden kenmerkten insgelijks het smidsambacht. Had een smid een aambeeld uithangen, een ander kwam dra met het gekroonde aambeeld. Men treft ze nog aan in de Elandsstraat 55, Laurierstraat 72, Reguliersdwars straat 49. In de Halvemaansteeg 8 stopte men er in 1887 een zoodanig weg in den zijgevel, dat men hem nu nog verloren waant®2). De taveerne „De Smidse", in de Korte Leidschedwarsstraat 26, pronkt boven het buffet met een keurig exemplaar „In het gekroont ombeeld" van 1743, dat vroeger in de Karthuizerstraat 7 stond. Ternauwernood van een nieuwen steen te onder scheiden is de gevelsteen „D toerekende Metselaer" afkomstig uit het Middenklooster, welke ik terugvond in het Dijsselhofplantsoen 14, thans daar geplaatst als toe speling op den naam van den bewoner. Enkele huizen verder vindt men boven de deur op No. 6 een fijn beeld houwwerkje, een haringbuis, met een door den tegen- woordigen eigenaar uit reedersfamilie aangebracht, niet oorspronkelijk opschrift in archaïsche spelling maar moderne letters „Staedigh aen". Deze oude steen sierde eens het fronton in de Westerstraat 45. „D Jonge Barent" in de Dirk van Hasseltsteeg 49 met troffel in de hand, is eveneens een metselaarsuithang- teeken. Een collega van hem, „De Bredase Messelar' uit de Tuinstraat 97 vond een rustplaats in het Stedelijk Museum. Een gevelsteen met troffel „In de Blawe Troeffel" afk. uit de Vinkenstraat 75, is in de St. Lu- ciënsteeg. Het zal een Meester-Timmerman in de Looiersstraat 34 geweest zijn die den gevelsteen aldaar heeft laten aan brengen, welke overgebracht werd naar de St. Luciën- steeg waar we hem aantreffen vlak bij den N.Z. Voor burgwal. De een zag er een lakenraam in, de ander een wafelvorm. Deskundigen weten ons te vertellen, dat het een kruiskozyn is53), herkenbaar aan den vorm en de uitsteeksels, de z.g. „ooren", aan onder- en bovendorpel. 88

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 107