84 voet, is goetin den top een gekroonden os. Op de Prin sengracht 175 staan drie gevelsteenen met voorstelling en opschrift „Out Schaep", „long Lam' en „D Bonte Os Anno 1661"Een aantrekkelijke gekleurde steen van 1739 met „D Swarte Os" staat toepasselijk in de (Oude) 2e Looiersdwarsstraat 14, waar voorheen een looierij was. In den fraaien klokgevel, Noordermarkt 17, staat een versierde paaschos. Een gevelsteen met een kudde lammeren „Lammerduyn", is in de 2e Boomdwars straat 12, en andere slagersuithangteekens zijn nog „Int vette varken" en ,,'t Beemster Varken", de eene gevel steen in de 2e Goudsbloemdwarsstraat 26, de andere in de St. Nicolaasstraat 21. De mooie gevelsteen in de Hazenstraat 62, waarop men een os over een brug ziet wandelen, is blijkbaar een zinspeling op den geslachtsnaam Ossenbrugge. Zulk een naamsverbeelding vindt men eveneens om den hoek in de Elandsstraat 86, op een steen van 1756 met een sluis, waarbij de initialen I.V.D.S. te verklaren zijn als Jan van der Sluys. Paarden vond men bij stalhouders, hoefsmeden en her bergen. Als frontonvulling en gevelsteen treft men nog verschillende exemplaren aan. Zoo in de Reguliersbree- straat 44 en 46, in de nabijheid dus van het Rembrandt- plein, vroeger Botermarkt en destijds een wagenplein. Hier werden de wagens welke van buiten kwamen ge lost en gestald, daar zij in de stad niet werden toege laten. Wagenmakerijen, zadelmakers en hoefsmeden waren hier gevestigd, verschillende met toepasselijke uithangteekens. Een dergelijk uithangteeken zien we op den steen van 1735 met een (paarden)gebit „D Ge kroonde Stang", Korte Reguliersdwarsstraat 14. In de nabije Wagen- en Paardenstraat woonden in de 16e en 17e eeuw sleepers, koetsiers en stalhouders. Twee frissche gevelsteenen met een zwart paard en bij- behoorend opschrift staan in de Slijkstraat 32 en Utrechtschedwarsstraat 59, resp. van 1701 en 1727.

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 103