HOOFDSTUK XIV BEROEPEN EN BEDRIJVEN in deze rubriek zijn een groot aantal huisemble men onder te brengen, waarvan meer te vertellen is, dan hier thans geschieden kan. Verscheidene werden evenwel reeds uit anderen hoofde besproken. Wij kunnen ze tot de sprekende emblemen rekenen, als ze duiden op be roep of nering van den bewoner of den familienaam illustreeren. Zoo bijv. de gevelsteenen met een ploe genden boer „D Bouwer(landbouwer) van 1730 op de Oude Waal 30 4T) en „D Bouman', een fraaie sculpture van 1680, in de Langestraat 17. Hier hebben we waarschijnlijk met een zinspeling op vrij veel voor komende familienamen te doen. De Landbouw is voorts nog vertegenwoordigd door boeren met ploeg of schop en zaaiers, bijna alle 18e eeuwsche reliefs, in de Reestraat 19, Nieuwendijk 20 (van 1600), Bloemgracht 71 en 89/91, Prinsengracht 220. Men meene evenwel niet, dat daarom deze gevel steenen altijd met het bedrijf van den bewoner te maken hadden. „D Boer" die met het bijschrift „Alle zeegen komt van boven" op een grooten gevelsteen staat, had in 1676 in zijn nabijheid als concurrenten „de Oude Boer", „de Blauwe Boer" en „de Oude Blauwe Boer" (van concurrentie gesproken), welke namen echter de huizen sierden van lakenverkoopers! Op de Egelantiers gracht 34 staat een spittende man waaronder „D Graefman"Op deze gracht stond op No. 87 in het fronton de fijne sculpture, welke thans in de St. Luciën- steeg is te bezichtigen met opschrift „Jacob int Wyl- hof"De families Graafman en Wythof kwamen voor onder de huiseigenaren van de Egelantiersgracht. Men 81 Amsterdamsche Gevelsteenen 6

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 100