Deze Heer Pouwels Claes' zoon bijgenaamd de Goede was een Katholiek priester, die ondanks de strenge plakkaten op de uitoefening van den Katholieken eeredienst gesteld, in zijn geestelijk gewaad over straat placht te loopen. Op lateren leeftijd woonde hij in het hofje Bethanië in de tegen woordige Kaiserstraat en overleed daar op 91-jarigen leef tijd. Hij heeft daar blijkbaar het aantrekkelijke van het wonen in een hofje ingezien, want, toen hij in 1625 zijn testament maakte, bepaalde hij, dat uit zijn nagelaten goe deren een hofje voor 14 oude vrouwen zou worden ge sticht, dat Salvator Mundi of Sint Salvators Hof zou wor den genoemd. Nadat Pouwels Claes' zoon in 1634 was overleden, gingen de uitvoerders van zijn laatsten wil tot den bouw over. Het hofje heeft architectonisch niet veel opmerkelijks; een der zijden is op weinig aantrekkelijke wijze vernieuwd. Maar het is een oase van rust en intimiteit in een van de drukste en rommeligste straten van de Sleutelstad. In deze buurt is nog een hofje, nl. dat, gesticht door Jan de Latere van Comene aan de Eerste Buitenvestgracht. De mutsenmaker Jan de Latere, ook wel du Latere genoemd, afkomstig uit Comines in Vlaanderen, had op 24 April 1612 zijn testament gemaakt, waarbij hij tot zijn erfgena men had aangewezen oude, arme en onvermogende perso nen in Leiden van de Gereformeerde Religie. De execu teurs van het testament echter besloten de nalatenschap niet onder de armen te verdeelen; zij bouwden een hofje op grond, welke de magistraat van Leiden in 1612 was gaan uitgeven voor bebouwing van de zoogenaamde vierde vergrooting van de stad. Het hofje is tegen het einde der vorige eeuw geheel vernieuwd. Als merkwaardigheid kan worden vermeld, dat dit hofje een eigen lijkenhuisje bezit, dat, gelijk elders het kapelletje, afzonderlijk staat. Evenals het hiervóór vermelde Jan de Latere hofje, is het Loridans Hofje aan de Oude Varkenmarkt door een Zuid- Nederlander gesticht. Het is een in het oog loopend ge bouw door zijn monumentaal poortgebouw, versierd door vlakke pilasters met Ionische kapiteelen, een driehoekig 62

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 72