kelijkheid er verre vandaan zijn, blijkt uit het ontsierend houten schot, dat in het koude seizoen tusschen de pilaren wordt geplaatst om de oude bewoonsters tegen een al te schielijken afgang tengevolge van gevatte koude of long ontsteking te behoeden. Want hoe fraai ook, de portiek, die op het Noorden ligt, is koud en tochtig! Eenmaal in het hofje, komt de ware sfeer toch weer ras te voorschijn, niet weinig verhoogd door het fraaie gezicht op den Bakenesser toren op den achtergrond. Het Teylers Hofje is een rijk hofje en tevens een deftig hofje, waarin 24 huisjes ter begeving staan aan behoeftige oude dames van alle gezindten. Evenals in de Hofjes van Staats en van Nohlet worden honden en katten alsmede waschgoed er geweerd; voorts bevat het reglement bepa lingen tegen „onhebbelijk bejegenen, lasteren, vloeken en zweeren". Maar zooiets verwachten we in een dergelijken deftigen hof eigenlijk ook niet. Er is nog een hofje, dat, wat grootschen opzet en deftig heid betreft den toets met de voorgaande kan doorstaan; dat is het Hofje van Oorschot in de Kruisstraat, in het hartje der stad. Misschien is het juist daarom wel het meest bekende hofje in Haarlem, gelegen als het is aan een der drukste hoofdstraten, waar dagelijks honderden inwoners en vreemdelingen voorbij komen. Alleen is het maar de vraag, hoevelen er langs het fraaie hek loopen, zonder zich rekenschap te geven, wat het er achter gelegen gebouw nu eigenlijk voorstelt. Op de plaats, waar thans dit hofje verrijst, stond eertijds een huis voor armen en behoeftigen, later alleen voor wee zen bestemd, dat tot het jaar 1768 in stand bleef. In dat jaar verzochten de executeurs van den boedel van den op 19 Maart te Amsterdam overleden Wouter van Oorschot om de beschikking te mogen krijgen over het terrein van het voormalige Armhuis, teneinde aldaar een hofje te bou wen. Ondanks het verzet van de zijde van eenige Haarlem- sche magistraatspersonen werd het verzoek ingewilligd, onder beding, dat het te bouwen hofje een sieraad voor de stad zou worden. Het resultaat is het gebouw, dat we daar 39

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 43