verdient het overweging om voor het heele gebied een verbod uit te vaardigen voor bloemen plukken en plan ten uitgraven. Dat klinkt nu misschien wel een beetje bar, maar het is werkelijk wel noodig. In het Zwitser- sche Nationale Park in het Beneden Engadin bestaat die bepaling ook en er wordt heel aardig de hand aan ge houden, niet alleen door de bewakers die zijn er maar heel weinig - doch ook door het weldenkend publiek zelf. Een vergunning voor botaniseeren kan onder voor waarden worden verstrekt. Meer en meer komt men er ook toe, om de planten te bestudeeren op hun groei plaats zelve en wij weten nu ook wel, dat herbarium materiaal voor de wetenschap nog lang niet alles is. Vogelbescherming krijgt in het Nationaal Park een zware taak. De liefhebberij voor het fotografeeren van vogels neemt geweldig toe. Veel nesten worden daar het slachtoffer van en het brengt veel stoornis in het land schap. Uitmuntende en volhardende vogelfotografen zijn nu al veertig jaar in ons land bezig geweest. Er blijft niet veel nieuws meer over. Ik zou voor het Na tionale Duinpark de fotografie wel willen temperen. Voor zoover het verstoring aan nesten meebrengt, is het ook in strijd met de wet, evenals het nest uithalen zelf. Ik geef toe, dat we hier met een moeilijk geval zitten, vooral met de weet- en kijkgrage jeugd. Doch die moet begrijpen, dat we met de vogelstudie een stapje verder gaan en dat het waarnemen en registreeren van de gedragingen der vogels, hun zang en maniertjes een studieveld opleveren, dat nog maar weinig is betre den en daaraan kun je in het Nationale Park je hart ophalen. Ik wil dan ook, evenals dat in de Staatsnatuurmonu- menten en de Eilanden gebeurt, belangrijke broedplaat sen ontoegankelijk maken en in het algemeen werken voor een strenge uitvoering van de Vogelwet. Dit alles wordt minder kwetsend en vrij gemakkelijk, wanneer het groote publiek inziet, dat het Nationaal 81 Onze Duinen 6

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 99