hij had zeker ook wel ervaring van boeken. En je kunt nooit weten hij probeerde het met den Zwarten Den. Tegen alle verwachting in gelukte dat. Het bleek dat de Zwarte Den althans hier in Nederland den zeewind niet vreest en omtrent kalkgehalte zich ook geen buitenspo rige zorgen maakt. Staring stierf in 1877. Van Starings proefnemingen zijn in het Schoorlsche duin nog eer biedwaardige en aangename overblijfselen te vinden: goede beurten voor de naaldhoutteelt. Wij klagen dik wijls en terecht over de kale dennenbosschen, den zuren bodem alleen bedekt met dorre naalden en eenvormig mos en hier en daar een enkele paddenstoel. Maar ga dan eens in Schoorl naar een van Starings boschjes. De stammen zijn voor zeventigjarige wel wat dunnetjes, maar er is een heel mooie ondergroei met heele plekken vol Rondbladig Wintergroen en Dennenorchis. De Den nenorchis is een aankomeling: in 1880 in ons land het eerst gevonden in het Leuvenumsche Bosch, omstreeks 1900 bij Havelte en bij Wijk aan Zee, in 1904 bij Olter- terp; altijd in dennenbosschen. Men neemt aan, dat de plantendeelen of zaden versleept zijn met plantmateri- aal. Dat is niet onwaarschijnlijk. Maar even goed is het mogelijk, dat de wind de fijne zaden gaandeweg uit De nemarken en Sleeswijk-Holstein hierheen heeft gebracht en dat die in onze, in den laatsten tijd zoo uitgebreide dennenbosschen een geschikte kiemplaats vonden. Op dezelfde manier kunnen'wij het optreden van het prach tige Linnaeusklokje in de Drentsche en Friesche dennen bosschen „verklaren". Op de Noordzee-eilanden is dat beroemde plantje al gevorderd tot Borkum. Het zou mij verheugen, als het zich nu ook in het Starings Museum in de Schoorlsche bosschen kwam vertoonen. Maar niet „aanplanten", dat zou in dit geval flauw zijn. Toen nu de deugden van den Oostenrijker en den Cor- sicaan zoo duidelijk bleken, was het hek van den dam en op verscheidene plaatsen werden ze aangeplant. Ook dacht men weldra niet meer alleen aan vastlegging van 73

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 89