54 zelden of nooit als stamboom, maar als uitgestrekt com plex van stokken en staken, groot en klein door elkan der, al naar het konijn dat heeft bewerkt. Het duel tus- schen konijn en Kardinaalsmuts loopt uit op een aardig geval van landschapskunst. Waar geen konijnen zijn, ontwikkelt het fraaie kiemplantje zich in den loop van enkele jaren tot een boom, dikwijls geheel zonder be geleidenden wortelopslag. De eglantier redt zich door zijn wortelopslag al dadelijk te voorzien van een geducht stel van stekels en kan het zoo bolwerken, ofschoon zijn oudere stammetjes, waar de stekels verzwakt zijn, toch nog wel worden aangetast. Van Kruipwilg en Liguster bijt het konijn wel graag de toppen van de jonge tak ken af. Alle houtige gewassen, ook het naaldhout, hebben vroeg of laat van het konijn te lijden. Grassen en kruiden evenzeer, slechts weinige lust hij niet. Nu komt het maar op de snelheid van groei en de mogelijkheid van ver menigvuldiging aan of die grassen en kruiden stand houden. Een droevig lot wacht de orchideeën, die in het najaar reeds voor den dag komen met hun bladrozetten, waaruit ze het volgend jaar zullen bloeien. Die rozetten worden finaal uitgevreten en dat is b.v. een der oor zaken, waardoor de prachtige Hondswortel uit menig duin is verdwenen. Omstreeks 1910 was die in het Ken- nemerduin volstrekt niet zeldzaam, thans staat er geen een meer. De Bokkenorchis, die al een paar maal gepro beerd heeft zich hier te vestigen in de kalkrijke duinen van Voorne en van Kennemerland, zou stellig meer succes hebben gehad, indien er geen konijnen waren. Ook de Bijen-Orchis, die langs de Zeeuwsche kusten komt opdringen, en zich reeds vertoonde aan den Hoek van Holland en bij Den Haag, zou het al verder ge bracht hebben, als het konijn niet in den weg stond. Wij mogen niet vergeten, dat onze natuurlijke en on bedorven duinen altijd open gestaan hebben voor immi gratie en dat nog doen. Elk nieuw gevormd duin, elk

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 64