53 konijrienovervloed, normalen regenval en sterke water- onttrekking door de waterleidingen, vormt zich een bij zonder type van landschap, dat we nog wel eens even in het bijzonder willen bekijken, eer het naar wij hopen, uit onze beschavingsgeschiedenis verdwijnt. De duindoorns en de vlieren houden vrijwel stand, al komen ze er ook niet heelhuids af, evenals de eglantiers en de berberissen. Maar het trekt onze aandacht, dat we zoo weinig jeugdige figuren er onder aantreffen en bij nader toezien blijkt dat ook het geval te zijn met de berken en eiken: allemaal hooge holle bosschen. Dit is de grootste grief, die ik tegen de konijnen heb: ze vreten het liefst kiemplantjes en pas opkomende lo ten. Zoodoende verhinderen zij den natuurlijken nagroei van het bosch en trouwens ook van een menigte andere planten. Als een berkje of een eik of een populier tien jaar aan hun aandacht ontsnapt, dan heeft hij nog een kans, als er maar geen sneeuwwinters komen. Want behalve de kiemplantjes eet het konijn ook heel graag de schors van niet al te dikke boomen. Als de stam voor hun gebit te dik is, te weinig ronding heeft, dan klauteren ze ook in den boom zelf en schillen de takken. Ge weet, dat het hout van boomen en struiken de taak heeft, het water met ruwe voedingsstoffen naar de bladeren te leiden, waar ze verwerkt worden tot orga nische voedingsstoffen. Deze worden door de schors weer geleid naar alle groeiende deelen, dus ook naar de wortels. Wanneer nu de stam rondom beroofd is van zijn schors, al is het slechts over een breedte van een enkelen centimeter, dan kunnen de wortels geen orga nisch voedsel krijgen, ze verkwijnen, ze kunnen geen nieuwe wortelspitsen en wortelharen uitzenden. Soms kan de struik of boom zich redden door onder de nngelplek uit, of uit de wortels zelve haastig nieuwe spruiten te maken, die dan de wortels van voedsel kun nen voorzien. Een meester in dit bedrijf is de Kardi naalsmuts en zoo ziet men die in het konijnenduin dan

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 63