48 af. In open berkenboschjes is de grond veelal bedekt met gras, dat in den winter uitbleekt. Daarin vertoonen zich eind Maart groote proppen van groen blad van Ruig Viooltje en Hondsviooltje en weldra prijken die met massa's blauwe bloemen. Tegelijk botten de berken uit met hun fijn en levendig groen en de dichte franje van de gelige katjes en nu zingen meteen fitis en rood staart je en de nachtegaal, dra gevolgd door grasmus- schen en braamsluipers. Uit de vlakte galmt de boom leeuwerik en klinkt de roep van wulp, grutto, kievit, scholekster, die in de groote duinvlakten nog altijd een bestaan vinden. Het gebleekte wintergras is nu heele- maal vergaan en er komt een wereld van bloemen te voorschijn: heele troepen van de blauwe bloemzuilen van Zenegroen (soms wit), aardbeitjes, keverorchissen met hooge geelgroene bloeiaren en klissen en koekoeks bloemen. En rondom geurt en kleurt het van al die bloem- en besheesters. Inmiddels zijn de populieren al haast weer uitgebloeid en de eiken hebben hun blad gekregen tegelijk met de franje van de mannelijke katjes. De vrouwelijke zitten verborgen aan den top van jonge loten. Het mag nog wel eens gezegd worden, dat de eik van ganscher harte meedoet in den levenslust en er even vroolijk uitziet als de rest. In beschutting van de berken of de hooge hellingen kan in de duinen de eik opgroeien met hoogen rechten stam en fraai symmetrische kroon. Op open plaatsen behoudt hij ook zijn laagste takken, die meters ver vlak langs den grond uitgroeien. De stam wordt wel dik, maar blijft kort en wordt naar boven toe spoedig bochtig en dunner; toch soms wel aardige ge stalten. Op hellingen en op slechten grond worden ze tot kreupelhout, dikwijls ook het resultaat van licht vaardige aanplant. Berk, Eik, Populier, Wilg, Meidoorn, Rozen en de rest, denk eens even, wat een woeling van leven brengen die mee: honderden soorten van insecten. Dit verklaart voor een groot deel ook den rijkdom aan vogels. We noemden

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 58