plant zich ook reeds heeft gevestigd. Langs de hellingen staat hier en daar een enkele Lijsterbes en ook al een paar berkjes. Zou, nu de schapen het veld geruimd heb ben, deze heide toch weer overgaan in berkenbosch? Waarom ook niet: eiken-berkenbosch, zoowel in de kalk- arme- als in de kalkrijke duinen, kan het eindpunt van de ontwikkeling zijn, de climax. Op veel plaatsen vinden we kruipwilgwoud, afwisselend met het heidebosch. En ook, maar dat is meest op de lagere plekken, komt de Gagel een plaats opeischen. Vooral in het Schoorlsche en op Terschelling. Vreemd genoeg heeft de Gagel zich op Texel niet kunnen doen gelden. Hoe komt dat nu weer? Ik sprak hiervoor reeds van grasduinen. De biestarwe- duinen en de helmduinen zijn grasduinen. Als we nu van den zeereep landwaarts gaan, dan ontmoeten we naast het struikgewas allerlei gras en kruid. De helm blijft ons vergezellen, het heele duin door, maar krijgt een armelijk aanzien, zoodra zij het voedsel van het kalkrijk duinzand gaat ontberen. Op den kam van den windkuil krijgt zij dat opeens weer, doordat uit de diepte van den kuil zand wordt aangevoerd, dat nog niet ontkalkt was. Als je een werkzaam paraboolduin van de lijzijde na dert, dan zie je dien helmkam afsteken boven het front van den heuvel. De helm brengt het stuivende zand tot rust en dat vormt dan een breeden zoom langs den kam. Deze „stort-zóne" bedekt de planten, die er eerst groei den. Wij zagen de duinroos daar den strijd voeren. Lich tere zand- en stofdeeltjes komen eerst verder langs de helling tot rust. De planten in die „strooi-zóne" kunnen het soms nog jaren uithouden. Aan het eind van het Alesiapad door de Bleekersvallei op Texel heb ik zoo'n duin al twintig jaar in observatie. Het grootste deel van de helling is nog dicht begroeid met kruipwilg, duin roos, kraaiheide, dauwbraam, kamperfoelie, een enkele lijsterbes, veel eikvaren, mannetjesvaren. Ter halve hoogte een groepje Pyrola, naar beneden toe al dich- 41

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 49