35 komen. Wilgen brengen groote hoeveelheden zaad voort. In den voorzomer zien we ze overdekt met hun zaden, die met hun sneeuwwit pluis uitpuilen uit de doos vruchten der katjes. Met dergelijke zaden van de popu lieren vervullen zij de lucht en ze dalen overal neer. Maar de wilgenzaden behouden hun kiemkracht slechts enkele dagen en nu komt het er op aan, dat ze bijtijds terecht komen op een gunstigen bodem en dat het daar dan niet te droog of te heet is, zoodat het kiemworteltje tijdig een veiligen ondergrond kan bereiken. Dat is trou wens een strenge voorwaarde voor alles, wat in de duinen ontkiemt. Het kan mee- en tegenvallen. Eens vond ik op den bodem van een uitdrogenden plas een dicht tapijt van duizenden kiemplantjes van onzen kruipwilg en dat leek heel geducht. Maar het draaide op niets uit, want er volgde een natte periode, de plas kreeg weer water, een halven meter hoog en de heele wilgenbevolking ver dronk. Daarentegen heb ik in den uitersten buitenrand van den zeereep kiemplante.i aangetroffen, die zich voorspoedig konden ontwikkelen en uitgroeiden tot een normaal kruipwilgwoud, kniehoog. Eenmaal gevestigd, houdt hij goed stand. Van verdroging door den wind heeft de lage, gezellig dichtgroeiende plant weinig te duchten, matige overstuiving verdraagt zij door nieuwe beworteling in de hoogere deelen, ondergraving voor komt hij door plat tegen den grond liggende uitloopers en zoolang die niet door de konijnen worden weggevre ten, staat hij veilig. In habitus, bladvorm, schorskleur vertoont de kruipwilg in de duinen een groote verscheidenheid. Op beschutte plaatsen wordt hij manshoog, maar in de groote open valleien haalt hij dikwijls genoeg niet eens een halven meter. Evenals ieder rechtgeaard woud heeft het kruipwilg bosch ook zijn bodemflora: viooltjes, wilde aardbei, walstroo, ook wel Parnassia en Pyrola. En eens vonden wij in zoo'n kruipwilgboschje de supra-zeldzame Bok-

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 41