en Berberis. Allemaal natuurlijk aangebracht door de vogels. Zoodoende ging dat duindoornbosch langzamer hand over in een gemengd bosch van besdragende doorn struiken, een van de mooiste woudformaties, die we in ons land kennen en die in de duinen op zijn mooist ont wikkeld is, in het bijzonder op Voorne. Daar treedt ook de Wegedoorn op, die elders in de duinen nog al zeld zaam is, evenals de Sleedoorn, die er eigenlijk ook bij hoort. Ook ongedoornde struiken namen hier een plaats in en wel de Liguster en de Kamperfoelie. Elk van deze struiken kan op geschikte plaatsen ook wel overheerschend optreden, al beslaan ze dan niet zulke geweldige oppervlakten als de duindoorn. Op Voorne vond ik een Berberisboschje, je zoudt haast zeg gen, aangeplant. Ook Liguster is heel wat mans en Kar dinaalsmuts ook. Maar het aardigst is wel de Kamper foelie. Doorgaans denken we ons die, slingerend om de slanke telgen van els of berk of eikenhakhout en lijster bes. Maar in de duinen treedt zij op als kruipplant en als dekkend struweel. Zoo vinden we haar in de Haag- sche duinen en in Kennemerland, vooral aan noord hellingen, maar overweldigend mooi in de duinvlakten van Texelplakkaten van honderd vierkante meter groot, in en om zichzelf klimmend en in het volle zonlicht prachtig bloeiend met bloemen van buiten donkerrood. De bladeren van deze zee- en duinkamperfoelie zijn al weer evenals die van de strand-bitterzoet dikker dan gewoonlijk, de stengels vaak ruig behaard. De badgas ten, die langs het Westerslag trekken, nemen er slierten van mee, voorloopig nog zonder merkbaar schade aan te richten. Kijk ook eens uit naar vlinder en rups van den Glasvleugel-Pijlstaart, die bij de Kamperfoelie be hoort. Nu maakt die Kamperfoelie den indruk van weggeloo- pen te zijn uit het loofbosch, waar zij eigenlijk thuis behoort en met die andere heesters is dat ook min of meer het geval. Wanneer wij Lijsterbes, Vogelkers, Gel- 33 Onze Duinen 3

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 39