28 looze werkzaamheid van onze voorvaderen, die hier den Kop van Noordholland ontrukt hebben aan het woeden der baren, een eeuwendurende heldenstrijd. Een van de uitkomsten daarvan is het Zwanewater, een ruime vallei, omgeven door lage gras- en mosduinen. In de vallei zelve een stelsel van plassen, rondom dicht begroeid met de oeverplanten van het voedselrijke water. De oeverstrook laag en vlak en dras met den rijken plan tengroei van gras en zeggen en biezen en al de mooie bloemen van de duinvalleien. Op sommige plaatsen in den rietzoom een overweldigende groei van Bitterzoet en daar broeden in den zomer honderden kokmeeuwen. Elders in het riet de nesten van Blauwe Reigers en Le pelaars, die hier talrijker zijn dan in het Naardermeer. In de duinen huizen talrijke zilvermeeuwen, die deels het duin verrijken met de kalkstoffen, die zij er bren gen, anderdeels het beschadigen door helm en korst mossen te plukken en vergaderplaatsen plat te trappen. Dit Zwanewater dankt zijn rijkdom vooral aan de om standigheid, dat deze duinen niet onder den voet zijn geloopen. Het staat over de heele wereld in den roep van ongenaakbaarheid. Wanneer het ooit deel zal uit maken'van ons Nationaal Duinpark, dan moet het deze kwalificatie kunnen behouden, zij het dan ook eenigs- zins getemperd. We mogen dit hoofdstuk over duinvorming niet eindigen zonder den regen te vermelden, zoowel den vernielenden plasregen als de malsche buitjes. De plasregen kan soms het duin geweldig aantasten, vooral wanneer, zoo als gewoonlijk, eenige dagen van hitte en droogte er aan zijn voorafgegaan. De bovenste zandlaag kan dan moei lijk het water opnemen en het stroomt nu langs de oppervlakte naar omlaag, massa's zand meevoerend, die op vlakker plaatsen als een waaiervormig uitgespreid colluvium blijven liggen. Deze stortbanen teekenen zich veelal duidelijk af tusschen den plantengroei van de helling en vormen soms diepe geulen. De voet van het

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 32